Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, które m.in. regulują wydawanie elektronicznego dokumentu pobytowego dzieciom obywateli ukraińskich przebywających w Polsce oraz umożliwiają uzyskanie polskich dokumentów podróży obywatelom białoruskim przebywającym w Polsce, których dokumenty utraciły ważność i nie mogą zostać odnowione poza Białorusią.
Odrzucił natomiast zmiany, które zakładały m.in. przywrócenie cudzoziemcom 14-dniowego terminu na złożenie odwołania ws. karty pobytu, zgody na pobyt tolerowany, czy ponownego wjazdu, a także wstrzymania wykonania decyzji o powrocie w przypadku skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).
Sejm przywrócił przepisy skracające do 7 dni termin na wniesienie odwołania od decyzji administracyjnej ws. karty pobytu, zgody na pobyt tolerowany, czy ponownego wjazdu (zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od momentu doręczenia stronie).
Odrzucił też poprawkę Senatu wstrzymującą – w przypadku złożenia wniosku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) – wykonanie decyzji dot. dobrowolnego lub przymusowego powrotu cudzoziemca w przypadku na decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu w przypadku do czasu wydania przez WSA postanowienia w sprawie. Wykreślono też proponowane przez Senat przepisy dot. zawieszenia biegu terminu dobrowolnego powrotu do czasu doręczenia cudzoziemcowi decyzji ostatecznej w innej sprawie.
Przywrócił też proponowany wcześniej przez Sejm minimalny 8-dniowy termin na dobrowolny wyjazd cudzoziemca. Senat chciał, by było to 15-30 dni, Sejm – 8-30 dni.
Odrzucił też poprawkę Senatu dot. wydłużenia zakazu wjazdu w przypadku gdy wymagają tego m.in. względy bezpieczeństwa i obronności do 5-10 lat (Senat chciał, by było to maksymalnie 5 lat).
Nowelizacja dostosowuje przepisy do unijnych zmian w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), które mają usprawnić powroty obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających na obszarze UE do krajów pochodzenia.
Ma to pozwolić na identyfikowanie obywateli państw trzecich objętych decyzją nakazującą powrót, którzy ukryli się i zostali zatrzymani w innym państwie członkowskim, a w konsekwencji – pomogą zapobiegać nieuregulowanej migracji.
Nowelizacja wprowadza też obowiązkowe konsultacje między państwami, jeśli obywatel państwa trzeciego ma ważny dokument pobytowy lub ważną wizę długoterminową przyznaną w jednym państwie członkowskim lub może ją tam uzyskać, a inne państwo członkowskie zamierza dokonać lub już dokonało wpisu do SIS dotyczącego odmowy wjazdu i pobytu.
Źródło: ISBnews