Sejm przyjął większość poprawek noweli o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. Przywrócił natomiast przepisy dot. przesunięcia na 1 stycznia 2032 r. obowiązku spełnienia przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) wymogu minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji.
Celem regulacji jest dostosowanie polskich regulacji do przepisów unijnych w zakresie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad nimi. Większość przyjętych poprawek miała charakter legislacyjny.
Jedna z poprawek, przyjętych przez Senat zakładała usunięcie przepisu, dodanego do ustawy na etapie prac sejmowych, której celem było przesunięcie do 1 stycznia 2032 r. obowiązku spełnienia przez SKOK-i wymogu minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji (MREL). Sejm opowiedział się za odrzuceniem tej poprawki i przywróceniem przepisu.
Nowelizacja wprowadza do polskiego prawa Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2162 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2019 r. dotyczące emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad nimi.
Celem unijnego pakietu regulacyjnego (tj. dyrektywy i rozporządzenia) jest ujednolicenie zasad funkcjonowania rynku obligacji zabezpieczonych w krajach Unii Europejskiej i zwiększenie atrakcyjności tej formy pozyskiwania długoterminowego kapitału przez sektor bankowy na działalność kredytową, a jednocześnie zwiększenie atrakcyjności lokowania kapitału dla inwestorów w postaci papierów wartościowych o niskim stopniu ryzyka. W warunkach polskich odpowiednikiem obligacji zabezpieczonych są listy zastawne emitowane przez wyspecjalizowane banki hipoteczne.
W nowelizacji wprowadzono definicję listu zastawnego, odwołującą się do mechanizmu podwójnego regresu, który zapewnia inwestorom możliwość dochodzenia roszczeń zarówno w stosunku do emitentów listów zastawnych, jak i z puli aktywów stanowiących zabezpieczenie listów zastawnych. Rozszerzono zakres informacji, które zawarte będą w warunkach emisji listów zastawnych. Jednocześnie określono zasady stosowania przez banki krajowe oznaczeń „europejska obligacja zabezpieczona” i „europejska obligacja zabezpieczona (premium)”. W noweli znalazł się też przepis, określający warunki umożliwiające zakwalifikowanie instrumentów pochodnych do puli aktywów stanowiących zabezpieczenie listów zastawnych.
Celem nowelizacji ma być poprawa instytucji wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych, które w szczególności mają przynieść korzyści dla akcjonariuszy mniejszościowych, zwiększając ochronę ich interesów; zwiększenie skuteczności działań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) w obszarze przymusowej restrukturyzacji, m.in. poprzez przepisy dotyczące zasad i trybu emisji obligacji własnych przez BFG na realizację przewidzianych w ustawie celów. Nowela ma też umożliwić opracowanie i funkcjonowanie sytemu ochrony instytucjonalnej w sektorze banków komercyjnych w formie spółki akcyjnej, stanowiącego nowoczesny sposób ochrony płynności finansowej i wypłacalności uczestniczących w nim banków.
W nowelizacji znalazły się też zmiany przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, których celem jest zapewnienie pełniejszej ochrony akcjonariuszy mniejszościowych spółek publicznych będących przedmiotem przejęcia.
Wprowadzono 50-procentowy próg ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu jako progu przejęcia kontroli rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji, a także ustanowiono ogólny model wezwania obligatoryjnego jako wezwania następczego.
Źródło: ISBnews