Sejm przyjął nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r., zakładającą wydłużenie możliwości realizacji i rozliczenia projektów dofinansowanych z programów unijnych w ramach obecnej perspektywy finansowej – do 31 grudnia 2023 r.
Poparło ją 436 posłów, 3 było przeciwnych, 12 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek mniejszości.
Obecna perspektywa finansowa obejmuje lata 2014-2020. Nowela wprowadza przepisy, umożliwiające uelastycznienie zasad finansowania projektów w ramach programów operacyjnych. Ma to umożliwić dostosowanie przedsięwzięć do okoliczności wywołanych pandemią, w dłuższym niż początkowo planowano horyzoncie – czyli do 31 grudnia 2023 r.
W ocenie autorów projektu (jest to projekt rządowy) wydłużenie stosowania specustawy funduszowej aż do zakończenia bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, jest konieczne dla stworzenia warunków do zakończenia, w maksymalnym stopniu, przedsięwzięć realizowanych w ramach programów operacyjnych.
Zaproponowano także nowe narzędzie polityki rozwoju, tj. plan rozwojowy określający reformy i inwestycje z udziałem środków Unii Europejskiej, który przyczynić się do łagodzenia społecznych i gospodarczych skutków kryzysu oraz wzmacniać zrównoważony rozwój kraju.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews