Przyjęcie tarczy antykryzysowej bez poprawek rekomenduje Senatowi Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, natomiast Komisja Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisja Zdrowia wniosły o wprowadzenie do ustaw poprawek. Obecnie trwa debata na posiedzeniu plenarnym Senatu.
Pakiet ten został przyjęty przed dwoma dniami przez Sejm i skierowany do Senatu.
W poniedziałek ustawy trafiły do komisji senackich.
Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności wniosła o przyjęcie bez poprawek: nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju.
Senator Adam Szejnfeld (KO) złożył wnioski mniejszości zawierające poprawki dotyczące m.in. wykreślenia zmian w Kodeksie wyborczym.
Przewodniczący komisji Marek Pęk (PiS) złożył wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Komisja wniosła też o przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (projekt rządowy). Nowelizacja rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) tak, by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. PFR będzie głównym podmiotem odpowiedzialnym za zwalczanie sytuacji kryzysowych spowodowanych COVID-19 i za pomoc przedsiębiorcom.
Nowela usuwa także ograniczenia wynikające z dotychczasowych przepisów, np. dopuszcza finansowanie przedsiębiorców nie tylko w formie obejmowania nowo wyemitowanych akcji lub udziałów, ale także przez ich nabycie, tj. z obecnego kapitału zakładowego.
Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosła o przyjęcie z poprawkami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju.
Do pierwszej z ustaw przyjęto poprawki, dotyczące m.in. wykreślenia zmian dotyczących przeprowadzenia wyborów i funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. Większość poprawek to zmiany redakcyjne i doprecyzowujące.
Komisja m.in. przyjęła poprawki mające na celu wypłatę tzw. świadczenia postojowego od 1 kwietnia 2020 r.; umożliwienie obniżenia wymiaru czasy pracy poniżej 20%.
Przewodniczący Komisji Kazimierz Kleina (KO) na zakończenie posiedzenia zapowiedział możliwość zgłoszenia dalszych poprawek do tarczy antykryzysowej na posiedzeniu plenarnym Senatu.
Komisja Zdrowia wniosła o wprowadzenie poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera (KO) zaproponowała m.in, żeby personel medyczny stale narażony na kontakt z osobami zarażonymi był raz w tygodniu badany na obecność koronawirusa – w czasie zagrożenia epidemicznego lub epidemii, do 60 dni od odwołania tego stanu. Testy miałyby być finansowane z budżetu państwa. Ponadto jedna z poprawek daje możliwość obywatelom odpłatnego wykonania testów.
Poprawki do nowelizacji zgłosił również senator Wojciech Konieczny (Lewica). Jedna z nich przewiduje, że pracownikom placówek, w których leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem za pracę w godzinach nadliczbowych przysługiwałby specjalny dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Koszty tego dodatku miałyby być finansowane z budżetu państwa. Zaproponowano też poprawkę, zakładającą wykreślenie zapisu umożliwiającego komercjalizację szpitali.
Źródło: ISBnews