Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, której celem jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymogów ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych.
Firmy inwestycyjne zostały podzielone na trzy kategorie, ze względu na ich wielkość i wzajemne powiązania z innymi podmiotami finansowymi i gospodarczymi.
Do pierwszej kategorii zaliczono firmy inwestycyjne o znaczeniu systemowym, największe i wzajemnie powiązane w najwyższym stopniu. Te firmy inwestycyjne będą – tak jak dotychczas – podlegać przepisom rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych i będą miały obowiązek uzyskania zezwolenia jako instytucja kredytowa.
Do drugiej kategorii należą podmioty, które nie generują ryzyka systemowego, jednak charakteryzują się najwyższym prawdopodobieństwem generowania ryzyka dla klientów, rynków lub prawidłowego funkcjonowania firm inwestycyjnych, powinny zatem podlegać określonym wymogom ostrożnościowym, dostosowanym do tych szczególnych rodzajów ryzyka.
Trzecia kategoria to małe i wzajemnie niepowiązane firmy inwestycyjne, podlegające najmniej obciążającym wymogom.
Nowela zakłada, że zmianie ulegnie też katalog środków nadzorczych przysługujących Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). KNF będzie miała prawo ustalania dodatkowych wymogów, w tym w szczególności w zakresie funduszy własnych, i wymogów dotyczących płynności, także – jeżeli uzna to za uzasadnione i odpowiednie – również dla małych i niepowiązanych wzajemnie domów maklerskich.
Zmiany dotyczą też zasad polityki wynagrodzeń. Zgodnie z nowelą, polityka wynagrodzeń musi być m.in. neutralna pod względem płci. Ponadto doprecyzowano zasady powołania komitetu ds. wynagrodzeń oraz obowiązki przekazywania do KNF informacji o wynagrodzeniach w domach maklerskich.
Wprowadzono grupowy test kapitałowy dla prostszych struktur grupowych składających się wyłącznie z firm inwestycyjnych.
Nowela reguluje też zasady współpracy między właściwymi organami w państwach UE i KNF w razie sytuacji nadzwyczajnej. W przypadku, gdy KNF będzie sprawowała nad grupą firm inwestycyjnych nadzór na zasadzie skonsolidowanej lub nadzór nad zgodnością z grupowym testem kapitałowym, będzie mógł ustanowić kolegium złożone z organów nadzoru.
Zostały także określone zasady prowadzenia prac kolegium i współpracy między KNF i tymi organami.
Źródło: ISBnews