Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., zakładającej przedłużenie tegorocznego spisu ze względu na pandemię. Spis potrwa od 1 kwietnia br. do 30 września zamiast – jak przewidywano wcześniej – do 30 czerwca br.
Za nowelą wraz z przyjętymi wcześniej poprawkami opowiedziało się 95 posłów, nikt nie był przeciwny, dwóch wstrzymało się od głosu.
Jedna z przyjętych poprawek zakłada wykreślnie przepisu dotyczącego uznaniowego przyznawania dodatku lub nagrody spisowej i utrzymanie dotychczasowych zasad przyznawania dodatków i nagród. Pozostałe poprawki zmieniają datę wejścia w życie nowelizacji, umożliwiając zachowanie 21-dniowego terminu na podpis prezydenta. Nowela ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Celem nowelizacji jest wydłużenie czasu trwania NSP 2021 o trzy miesiące, by przeprowadzić go od 1 kwietnia 2021 r do 30 września 2021 r. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami powinien zakończyć się 30 czerwca 2021 r.
Odpowiednio przesunięty ma zostać okres, w którym przeprowadzane będą badania kontrolne i badania uzupełniające.
Narodowy spis powszechny to jedyne badanie na terenie Polski, realizowane co 10 lat, które dostarcza administracji publicznej, instytucjom naukowym i badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym, mediom, a także osobom prywatnym – pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej naszego kraju. Obowiązek przeprowadzenia spisu powszechnego wynika również z międzynarodowych zobowiązań Polski. Na całym świecie spisy ludności i mieszkań są podstawą gromadzenia informacji o sytuacji demograficznej, społecznej i ekonomicznej kraju, a także o jego zasobach mieszkaniowych.
Źródło: ISBnews