Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, której celem jest uproszczenie płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów i wprowadzenie płatności dla małych gospodarstw. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Głównym celem noweli, której projekt stanowił przedłożenie poselskie, jest uproszczenie płatności bezpośrednich (w tym ekoschematów) wdrożonych ustawą o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Nowelizacja ustawy o Planie Strategicznym dla WPR wprowadza płatność dla małych gospodarstw, która zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Oznacza to, że rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie bez konieczności spełniania warunków określonych dla innych płatności.
W efekcie gospodarstwa najmniejsze mają zyskać zyskają dodatkowy czas (1 rok) na przygotowanie się i dostosowanie swoich gospodarstw do nowych wymagań związanych ze wsparciem realizowanym na nowych zasadach wynikających z Planu (w szczególności z ekoschematami).
Z płatności dla małych gospodarstw będą mogły skorzystać gospodarstwa do 1 do 5 ha użytków rolnych.
Wysokość płatności dla małych gospodarstw ustalono na poziomie 225 EUR/ha. Stawka ta przewyższa łączny poziom dwóch najpowszechniej stosowanych płatności bezpośrednich, tj. podstawowego wsparcia dochodów oraz płatności redystrybucyjnej, ale jest niższa od łącznego poziomu płatności, jakie rolnik może uzyskać decydując się na podjęcie dodatkowych zobowiązań i ubieganie się o płatności w ramach ekoschematów.
Przyznanie płatności ma następować na żądanie rolnika składane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Termin na złożenie żądania ustalono na 31 sierpnia 2023 r.
Jednocześnie nowelizacja zakłada, że w decyzji o przyznaniu płatności zmniejszana byłaby jedynie ta płatność, której dotyczy naruszenie powodujące nałożenie kary. Jeżeli wysokość kary przekracza wysokość danej pomocy, to brakująca kwota będzie odliczana przez ARiMR z przyszłych płatności, lecz nie będzie zmniejszała innych płatności przyznanych w tej samej decyzji.
Źródło: ISBnews