Senat wprowadził kilka poprawek do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, określającą zasady przekazywania pomocy kołom gospodyń wiejskich w wysokości 40 mln zł rocznie. Poprawki miały charakter redakcyjny i doprecyzowujący.
Nowelę wraz z poprawkami poparło 98 senatorów, jeden był przeciwny.
Koła gospodyń wiejskich to dobrowolne – niezależne od administracji rządowej i samorządowej – społeczne organizacje mieszkańców wsi, aktywnie działające na rzecz środowisk wiejskich. W 2018 r. rząd umożliwił tym organizacjom uzyskanie osobowości prawnej poprzez wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, a tym samym dał możliwość samodzielnego działania we wszystkich stosunkach prawnych.
Najistotniejsze rozwiązania zawarte w noweli:
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie mógł udzielić Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) dotacji na realizację pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich. Szczegółowe warunki i tryb przyznawania wsparcia oraz jego wysokość zostaną określone w rozporządzeniu. Rocznie rząd chce przekazywać na ten cel ok. 40 mln zł.
- Kompetencje dotyczące pomocy udzielanej kołom gospodyń wiejskich na realizację swoich zadań zostały przeniesione od ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
- Decyzje o wpisie do rejestru danego koła oraz decyzje dotyczące przyznania pomocy wydawać będzie kierownik biura powiatowego ARiMR.
- Dodano przepisy, które uwzględniają te koła, które przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru miały wybrany zarząd, który je reprezentuje.
- Doprecyzowano przepisy dotyczące udostępnienia informacji z rejestru kół gospodyń wiejskich prowadzonego przez prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o wyłączenie jawności niektórych danych dotyczących członków kół gospodyń wiejskich, tj. numeru PESEL oraz miejsca stałego zamieszkania.
- Doprecyzowano zasady postępowania likwidacyjnego koła gospodyń wiejskich. Chodzi m.in. o utrzymanie bytu prawnego koła w sytuacji, gdy np. z przyczyn losowych, zmniejszy się liczba członków koła poniżej wymaganej, a koło ma dalszą wolę działania. Nowe przepisy mają umożliwić kołu rozszerzenie listy członków do minimalnego stanu, w określonym terminie.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.
Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 10 tys. kół gospodyń wiejskich.
Źródło: ISBnews