Senat odrzucił nowelizację ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, która wprowadzała zmiany m.in. w kodeksach – postępowania administracyjnego i postępowania cywilnego, prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ustawach: o podatku od spadków i darowizn, o lasach, o broni i amunicji.
Za wnioskiem o odrzucenie noweli głosowało 48 senatorów, 45 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja wprowadzała wyjątek od zasady dwu-instancyjności postępowania administracyjnego w wypadku decyzji wydanej w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony. Umożliwiała organizacjom pozarządowym wytaczanie powództw lub przystępowanie do toczących się postępowań sądowych na rzecz każdego przedsiębiorcy będącego członkiem tej organizacji.
Wdrażane nowelą przepisy zakładały też zwiększenie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn dla poszczególnych grup podatkowych i zakładały 5-letni cykl ich rozliczania. Podnosiły też kwotę przychodów (75% minimalnego wynagrodzenia za pracę), do której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej.
Nowela umożliwiała też wznoszenie budynków mieszkalnych na terenach wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i biurowców, a także wprowadzała obowiązek zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych (1,5-krotność liczby mieszkań) i minimalnego udziału powierzchni terenu biologicznie czynnego (25% powierzchni terenu inwestycji mieszkaniowej, co najmniej 50% tego terenu miało być ogólnodostępnym, nieogrodzonym, urządzony obszarem wypoczynku, rekreacji lub sportu).
Zmodyfikowano również zasady uzyskiwania pozwolenia na broń. Określono katalog osób, które mogłyby je uzyskać do celów ochrony osobistej, osób i mienia ze względu na zadeklarowaną „chęć wzmocnienia potencjału obronnego RP”. Uprawnienie to dotyczyło funkcjonariuszy policji, agencji: Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wywiadu, służb: Kontrwywiadu Wojskowego, Wywiadu Wojskowego, Ochrony Państwa, Więziennej i Celno-Skarbowej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, straży: Granicznej i Marszałkowskiej oraz żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych RP, jeżeli miały przydzieloną im broń służbową, a także osób pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej co najmniej 2 lata.
Nowelizacja zwalniała ponadto posiadających pozwolenie na broń wydane w celu łowieckim z obowiązku przedstawiania co 5 lat orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.
Źródło: ISBnews