Stopy procentowe pozostaną stabilne w 2023 roku, a pierwsze obniżki będą stopniowe i nastąpią najwcześniej w 2024 r., gdy presja cenowa znacząco osłabnie, oceniają analitycy Banku Citi Handlowego. Według analityków banku, pytanie o możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych jest również uzasadnione, w warunkach uporczywie wysokiego poziomu inflacji bazowej.
„Biorąc jednak pod uwagę serię danych inflacyjnych z ostatnich miesięcy, naszym zdaniem uzasadnione jest pytanie czy w ogóle istnieje przestrzeń do obniżek stóp w Polsce. Jeszcze istotniejszym pytaniem jest to, czy kolejnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej rzeczywiście powinno być cięcie stóp, czy też może kolejna podwyżka. Nasza własna prognoza zakłada stabilne stopy procentowe w 2023 roku oraz stopniowe obniżki w 2024 r.” – czytamy w raporcie „CitiWeekly”.
Zdaniem ekonomistów, jeśli kolejne odczyty inflacyjne począwszy od kwietnia „nie przyniosą przełomu”, dyskusja o ponownych podwyżkach pozostaje w mocy.
„Oczekiwania cięć w przyszłym roku oparte są jednak na scenariuszu hamowania presji cenowej, a więc na scenariuszu, który nawet nie zaczął się realizować. Jeżeli kolejne dane inflacyjne nie przyniosą w tym zakresie przełomu, dyskusja o ponownych podwyżkach może stać się jak najbardziej uzasadniona” – czytamy dalej.
Ekonomiści wskazują, że oczekiwania rynku zmalały co do skali cięcia stóp procentowych w tym roku z 75pb do 50 pb.
„Krzywa FRA, odzwierciedlająca oczekiwania rynkowe, sugeruje spadek stóp procentowych do końca 2023 roku o około 50 pb (przed publikacją marcowej inflacji było to 75 pb)” – czytamy w tygodniku.
Ekonomiści Citi Handlowego oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 5 kwietnia utrzyma podejście „wait-and-see” i pozostawi stopy procentowe na poziomie 6,75%.
„Nie spodziewamy się też znaczących zmian w komunikacji prezesa NBP” – dodano.
RPP utrzymała w marcu stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 16,2% w ujęciu rocznym w marcu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1% w marcu. Konsensus rynkowy wyniósł 15,9% r/r i 1% m/m.
Źródło: ISBnews