Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) prowadzi prace wewnętrzne nad stworzeniem nowego modelu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) oraz założeniami ustawy, podał resort. Z rozpoczęciem procesu legislacyjnego Ministerstwo czeka na przyjęcie unijnego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).
„Oczekuje się, że Parlament Europejski nowej kadencji jesienią potwierdzi jeszcze raz w głosowaniu tekst PPWR, następnie odbędzie się głosowanie w Radzie. Szacuje się, że do końca roku PPWR powinien zostać przyjęty i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W związku z powyższym Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekuje na zakończenie prac nad PPWR na poziomie Unii Europejskiej przed rozpoczęciem krajowego procesu legislacyjnego, niemniej jednak aktualnie trwają prace wewnętrzne nad wypracowaniem nowego modelu ROP oraz założeniami ustawy” – napisała wiceminister Anita Sowińska w odpowiedzi na interpelację.
Projekt ustawy będzie miał na celu dostosowanie funkcjonujących w Polsce systemów ROP dla opakowań (ustanowionych przepisami ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) do zmian wprowadzonych w art. 8 i 8a ww. dyrektywy.
System ROP oznacza zestaw środków podjętych przez państwa członkowskie w celu zapewnienia, aby producenci produktów ponosili odpowiedzialność finansową lub odpowiedzialność finansową i organizacyjną na etapie cyklu życia produktu, gdy staje się on odpadem.
„Dotychczasowe rozwiązania w zakresie ROP nie sprawdziły się, obecny system nie motywuje producentów do eko projektowania, gminy mają trudności z realizacją celów w zakresie recyklingu i składowania, a na rynku obserwuje się wiele nieprawidłowości, w szczególności w zakresie wystawiania dokumentów potwierdzających wykonanie recyklingu” – podkreśliła wiceminister.
Nowe regulacje mają na celu zapewnienie:
– stabilnego finansowania gospodarowania odpadami w gminach oraz bardziej sprawiedliwego podziału kosztów, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”,
– skuteczności w osiąganiu celów recyklingu i składowania, a także ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych,
– motywowanie uczestników systemu, w tym wprowadzających do ekoprojektowania opakowań, samorządów do osiągania celów w zakresie recyklingu i składowania, przedsiębiorców gospodarujących odpadami do ciągłego doskonalenia procesów oraz mieszkańców do efektywniejszej segregacji odpadów, podała.
Źródło: ISBnews