Do programu Polska Bezgotówkowa przystąpiło ponad 360 tys. podmiotów, u których zainstalowano ponad 500 tys. terminali płatniczych, podała Fundacja.
„Fundacja Polska Bezgotówkowa jest katalizatorem zmian na polskim rynku płatności. Z jednej strony, dzięki Programowi znacząco rozbudowano infrastrukturę do płatności bezgotówkowych, a z drugiej – nastąpił wzrost płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców i konsumentów. Program zniósł bariery kosztowe w akceptacji i zmienił zarówno podejście przedsiębiorców, jak i klientów promując modę na bezgotówkowe innowacyjne usługi finansowe. Pół miliona zainstalowanych terminali to wielki sukces całego rynku dostawców usług płatniczych – agentów rozliczeniowych, wydawców kart, organizacji płatniczych oraz otoczenia instytucjonalnego. To sukces wszystkich podmiotów włączających się aktywnie w rozbudowę infrastruktury płatniczej w Polsce” – powiedział wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Zbigniew Wiśniewski, cytowany w komunikacie.
Za pośrednictwem zainstalowanych terminali wykonano od początku Programu 850 mln transakcji na łączną kwotę blisko 48 mld złotych, podano także.
Terminale instalowane w ramach programu działają w blisko 16 tys. miejscowości. Największa ich liczba jest zainstalowana w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim.
„Do branż, w których liczba zainstalowanych terminali w ramach Programu jest najwyższa, należą sektor beauty (kosmetyczki, fryzjerzy i spa), restauracje, sklepy spożywcze i usługi transportowe. Pierwszą dziesiątkę zamykają natomiast usługi zdrowotne (w tym weterynarze), mechanicy, sklepy odzieżowe i kwiaciarnie” – czytamy dalej.
Fundacja rozbudowuje sieć akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechnia obrót bezgotówkowy i działania na rzecz budowy innowacji technologicznych w płatnościach. Interesariuszami Fundacji są: Mastercard, Visa, Ministerstwo Finansów, Związek Banków Polskich, a także banki i agenci rozliczeniowi.
Źródło: ISBnews