W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się posiedzenia Fed, EBC, Banku Anglii i Narodowego Banku Szwajcarii, informują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W przypadku każdego z banków oczekiwane jest pozostawienie stóp procentowych bez zmian.
„Retoryka Fed i EBC będzie w nadchodzącym tygodniu kluczowa dla globalnego rynku, oczywiście pod warunkiem braku publikacji istotnych informacji / wyników badań dot. Omikronu, które w nadchodzących dniach pozostaną kluczowym czynnikiem determinującym poziom globalnej awersji do ryzyka” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
W Polsce rozpocznie się comiesięczny cykl publikacji dotyczący sfery realnej polskiej gospodarki.
„Oczekujemy, że w listopadzie wskaźnik inflacji wyniósł 7,7% r/r, kształtując się na poziomie wstępnego szacunku flash. W listopadzie do wzrostu wskaźnika CPI w ujęciu rok do roku ponownie przyczyniły się wszystkie podstawowe kategorie cen dóbr i usług, niemniej najsilniejszy wpływ miały żywność i nośniki energii. W listopadzie wskaźnik roczny CPI wzrósł o 0,9 pkt. proc., z czego za ponad 0,4 pkt proc. odpowiada wzrost cen żywności; za 0,3 pkt. nośniki energii, za nieco ponad 0,1 pkt proc. paliwa do środków transportu oraz za 0,1 pkt proc. inflacja bazowa. Szacujemy na podstawie szczątkowych danych GUS, że w listopadzie inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrosła do 4,7% r/r wobec 4,5% r/r w październiku” – czytamy dalej.
Ekonomiści BOŚ Banku prognozują, że w listopadzie roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się na październikowym poziomie 0,5% r/r, dynamika płac wzrosła do 9,0% r/r z 8,4% r/r w październiku.
Ekonomiści banku wskazują, że na grudniowym posiedzeniu komitet FOMC zdecyduje o przyspieszeniu procesu ograniczania programu skupu aktywów od połowy grudnia br. lub od stycznia 2022 r.
„Najważniejszą informacją z posiedzenia rady EBC będą ewentualne decyzje dot. programu skupu aktywów (PEPP). Rada zapewne podtrzyma ocenę, że z końcem marca program zostanie wygaszony, niemniej nieco większe prawdopodobieństwo przypisujemy scenariuszowi wstrzymania się z formalnym ogłoszeniem tej decyzji do kolejnego posiedzenia na początku 2022 r.” – czytamy także w raporcie.
Źródło: ISBnews