Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia – wzrósł o 0,8 pkt m/m do 67,5 pkt w lipcu 2022 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według analityków, splot czynników ekonomicznych i geopolitycznych nadal negatywnie oddziałuje na rynek pracy i zapowiada dalsze pogorszenie sytuacji w najbliższych miesiącach.
„Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lipcu ponownie wzrósł. Skala wzrostu była mniejsza niż przed miesiącem, tym niemniej jest to już czwarty z rzędu wzrost o dość istotnej skali. Ostatnio obserwowane tendencje zmian wskaźnika wskazują, iż splot czynników ekonomicznych i geopolitycznych nadal negatywnie oddziałuje na rynek pracy i zapowiada dalsze pogorszenie sytuacji w najbliższych miesiącach. Coraz wyraźniej widoczne spowolnienie gospodarki nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, trudności w zaopatrzeniu i wzrost zatorów płatniczych zmuszają firmy do cięcia kosztów i silnego ograniczenia ekspansji płac i zatrudnienia. Dodatkowo, rozpoczynająca się kolejna fala zakażeń SARS-COV-2 potęguje niepewność” – czytamy w raporcie.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 4,9%, malejąc o 0,2 pkt proc. względem maja. Z kolei, po uwzględnieniu wahań sezonowych stopa bezrobocia zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt proc. do poziomu 5%, podano.
„Wzrost wartości wskaźnika wynika obecnie głównie ze zmian dotyczących liczby ofert pracy, ocen koniunktury oraz wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Pozostałe zmienne z niewielką siłą działają w kierunku poprawy sytuacji na rynku pracy i ewentualnego dalszego spadku stopy bezrobocia” – czytamy także w materiale.
BIEC podkreśla jednocześnie, że symptomy pogorszenia sytuacji na rynku pracy nie są jeszcze widoczne w danych o bezrobociu.
„Rynek pracy zwykle reaguje z pewnym opóźnieniem w stosunku do zmian aktywności całej gospodarki. W ujęciu miesięcznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła raptem o niespełna 2% i pozostaje na dość niskim poziomie. Ponadto, od wielu miesięcy utrzymuje się spadek liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Wzrosła natomiast (o 3%) agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych” – napisano w raporcie.
Źródło: ISBnews