Zadłużenie polskiego sektora publicznego w walutach obcych, wynoszące około 10% PKB, nie jest wysokie w porównaniu z innymi krajami, ocenił w rozmowie z ISBnews stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Europę Centralną, Wschodnią i Południowo-Wschodnią Geoff Gottlieb.
„Zadłużenie polskiego sektora publicznego w walutach obcych, wynoszące około 10% PKB, nie jest wysokie w porównaniu z innymi krajami. Zmiana strategii zarządzania długiem nie jest priorytetem. Jest nim raczej redukcja deficytów, które generują duże potrzeby pożyczkowe. Duże deficyty fiskalne, gdy gospodarka nie jest słaba, prowadzą do wzrostu stóp procentowych i wypierają kredyt dla sektora prywatnego” – powiedział Gottlieb w rozmowie z ISBnews.
Jak podał MFW w komunikacie po ubiegłotygodniowej misji w Polsce, Fundusz pozytywnie ocenia przyjęcie „Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028”, który – według Funduszu – pozwala na wyjście z unijnej procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficyt procedurę, EDP) i stabilizację zadłużenia w okolicach 60% PKB, pomimo znaczącego wzrostu wydatków na obronność.
Według MFW, „Plan Budżetowo-Strukturalny” jest „ważnym i pożądanym krokiem”, ponieważ zarysowuje odpowiedni poziom deficytu fiskalnego w 2028 r. – wymagający zmniejszenia deficytu strukturalnego o około 2,5% PKB wobec poziomu w 2024 r. – pozwalając zarazem na wyjście z unijnej procedury nadmiernego deficytu i stabilizację zadłużenia w okolicach 60% PKB, pomimo znaczącego wzrostu wydatków na obronność. Niezwłoczne zidentyfikowanie wszystkich niezbędnych działań fiskalnych i ich wdrożenie jeszcze w 2025 r. pomogłoby wzmocnić wiarygodność planu konsolidacji.
Jednocześnie Fundusz zwraca uwagę, że przesunięcie większej części planowanej konsolidacji fiskalnej na rok 2025 pozwoliłoby wzmocnić odporność na potencjalne szoki, zmniejszyłoby zadłużenie oraz stworzyłoby przestrzeń do szybszych obniżek stóp procentowych. Jak zaznaczył, wspierałoby to inwestycje sektora prywatnego i wzrost gospodarczy, wciąż zapewniając obniżenie inflacji do celu.
W „Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028” założono obniżenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE, dług EDP) poniżej 60% PKB w 2030 r. Rząd przyjął w nim 4-letnią (miał do wyboru także 7-letnią) ścieżkę wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu (wg definicji UE).
Źródło: ISBnews