Dom Development sprzedał 3 093 lokale netto (-24% r/r) w 2022 r., w tym 831 lokali w IV kwartale (+18% kw/kw), oraz przekazał 3 666 lokali (+10% r/r), w tym 1 068 lokali w IV kwartale, podała spółka.
Dodatkowo zakontraktowano budowę 397 lokali na rzecz inwestora instytucjonalnego z segmentu PRS (Private Rental Sector).
„Na wynik finansowy za IV kwartał 2022 r. wpływają głównie sprzedaż nieruchomości gruntowej wraz z pozwoleniami na budowę 397 lokali, do funduszu PRS, za cenę 90 mln zł oraz przekazania w projektach: Metro Zachód (135 lokali), Wilno (126) oraz Stanisława Augusta (111) w Warszawie, Perspektywa (126 lokali) w Trójmieście, a także Przestrzenie Banacha (117 lokali) w Krakowie” – czytamy w komunikacie.
W 2022 roku grupa sprzedała na rynku detalicznym: 1 738 lokali w Warszawie, 793 w Trójmieście, 354 we Wrocławiu i 208 w Krakowie.
W ub. roku grupa przekazała 1 068 lokali w IV kwartale (386 w Warszawie, 389 w Trójmieście, 163 w Krakowie oraz 130 we Wrocławiu).
„Mimo niesprzyjającego otoczenia rynkowego, w dalszym ciągu obserwujemy znaczne zainteresowanie klientów naszymi projektami. Wysoka inflacja oraz prężnie rozwijający się rynek najmu zachęcają do lokowania oszczędności w nieruchomości mieszkaniowe, zaś nabywcy w trudnym otoczeniu ekonomicznym preferują podmioty o silnej pozycji rynkowej i finansowej, takie jak Grupa Dom Development. Klienci pragnący ochronić wartość swojego kapitału chętnie inwestują w lokale o podwyższonym standardzie – w minionym roku odnotowaliśmy rekordowy, 70-proc. udział transakcji gotówkowych w strukturze sprzedaży” – skomentował prezes Dom Development Jarosław Szanajca, cytowany w komunikacie.
Podkreślił, że wykluczenie z rynku grupy klientów o niższej zdolności kredytowej odbiło się istotnie na sprzedaży mieszkań przede wszystkim w segmencie popularnym i w mniejszych miastach.
„Dzięki silnej marce, atrakcyjnej ofercie i obecności w najlepiej prosperujących aglomeracjach, Grupa Dom Development doświadcza relatywnie niewielkiego spowolnienia sprzedaży. Dodatkowo, w IV kwartale spółka Dom Development sfinalizowała pierwszą transakcję z inwestorem z segmentu PRS (najmu instytucjonalnego), dzięki czemu osiągnęliśmy sprzedaż zbliżoną do poziomu z bardzo dobrych lat 2018-2019. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z funduszami PRS, jednak nadal koncentrujemy się przede wszystkim na ofercie skierowanej do klientów indywidualnych” – wskazał prezes.
Szanajca zwrócił też uwagę, że poza zachętą do lokowania środków w nieruchomości, inflacja wpływa także na koszty budowy.
„W końcówce roku ceny materiałów budowlanych co prawda wyhamowały, a zmniejszenie liczby projektów na rynku zwiększyło dostępność i elastyczność cenową podwykonawców, wciąż jednak należy liczyć się z negatywnymi skutkami rosnących cen energii. Grupa Dom Development, dzięki własnym generalnym wykonawcom, jest w stanie efektywnie zarządzać kosztami budowy” – powiedział prezes.
Dom Development to deweloper mieszkaniowy notowany na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. W 2021 r. sprzedał 4 066 lokali.
Źródło: ISBnews