Rekord – to słowo, które kolejny rok z rzędu pada podczas prezentowania wyników rynku magazynowego w Polsce.
W 2020 roku powierzchnia magazynów ma przekroczyć 20 mln mkw. Dynamiczny rozwój to zasługa nieustannego wzrostu międzynarodowej aktywności handlowej oraz rozkwit branży e-commerce.
Wzrost powierzchni magazynowych w Polsce
Według raportu największy popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce generuje sektor logistyki – 30%. Na kolejnych miejscach znajdują się takie dyscypliny jak:
- E-commerce 15%
- Handel 14%
- Produkcja 13%
- Dystrybucja 7%
- Motoryzacja 5%
- FMCG 3%
- Kurierzy 2%.
Wśród wszystkich tych branż można znaleźć zarówno globalne firmy, potrzebujące posiadania coraz większych powierzchni magazynowych, jak i mniejsze, regionalne przedsiębiorstwa. Niezależnie od składowanego towaru i wielkości zakładu, powstający obiekt musi być stworzony zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz ekonomicznego składowania.
Swój udział w powiększaniu powierzchni magazynowej w Polsce ma deweloper MCM Project, który wybudowała w sumie ok. 800 obiektów stalowych o łącznym metrażu 400 000 mkw. Konstrukcje wykonane przez MCM znajdują się w każdej strefie ekonomicznej. W ujęciu ogólnopolskim największymi ośrodkami magazynowymi w Polsce są Warszawa (i okolice), Górny Śląsk, Wrocław oraz Poznań.
Na tych właśnie obszarach MCM postawił wiele hal magazynowych, magazynów handlowych, hurtowni, centr logistycznych czy specjalnych hal wysokiego składowania. Tego typu budowle powstały m.in. w Warmińsko-Mazurskiej SSE, Wałbrzyskiej SSE, Katowickiej SSE czy Krakowskim Parku Technologicznym.
Nowoczesne hale magazynowe w Polsce
Wykonawcy muszą podążać za trendami i dostosowywać swoje projekty do coraz większych oczekiwań inwestorów, którzy obecnie stawiają na kompleksy sprzyjające pracy z nowymi technologiami. W związku z rozwojem robotyzacji i automatyzacji składowania towarów na regałach firmy dziś potrzebują wysokich i ergonomicznych hal magazynowych.
Przez to zmianie ulegają również dotychczasowe parametry techniczne budowy. Tym bardziej że tego typu magazyny, zamiast jak dotychczas budować się na peryferiach i obrzeżach zaczynają przenosić się do miast (magazyny miejskie). Powodem tego jest transformacja łańcuchów dostaw i rosnące oczekiwania konsumentów. Deweloperzy muszą sprostać tym trendom, jednocześnie tworząc projekty przyjazne środowisku.
Firma MCM współpracując z inwestorami nad nową konstrukcją hali magazynowej, zaczyna od projektowania. Na tym etapie mogą powstawać m.in.: projekty budowlane konstrukcji hal z fundamentami, projekty wykonawcze konstrukcji stalowych, a nawet projekty wykonawcze konstrukcji budynków biurowych.
Kolejno następuje wykonanie, dostawa i montaż m.in. fundamentów hali, konstrukcji stalowej hali, belek podsuwnicowych, wyposażenia hali, ścian, zadaszenia, a w poszczególnych przypadkach również dodatkowa niwelacja terenu. Na końcu firma zajmuje się dokumentacją powykonawczą hali magazynowej.
Materiał Partnera