Średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną o 0-5% w perspektywie roku, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego. Według nich, głęboki spadek popytu kredytowego na mieszkania w efekcie serii podwyżek stóp procentowych przy wolno dostosowującej się podaży (nadal dużo projektów w budowie) powoduje spowolnienie wzrostu cen mieszkań.
„Oceniamy, że średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną o 0-5% w perspektywie roku (3q22-2q23). Negatywnie na poziom cen działają: (1) głęboki spadek popytu kredytowego na mieszkania na skutek znacznych podwyżek stóp procentowych; (2) znaczące ryzyko nadpodaży w sytuacji nadal dużej liczby projektów w budowie; (3) perspektywa stabilizacji kosztów budowy; (4) wzrost oczekiwanych stóp zwrotu przez kupujących inwestycyjnie; (5) realny spadek dochodów ludności” – czytamy w raporcie „Rynek mieszkaniowy. 3q22”.
„Spadek cen będzie jednak hamowany przez: (1) doświadczenia deweloperów z relatywnie szybkim dostosowaniem podaży mieszkań do słabszego popytu przez wstrzymywanie rozpoczętych projektów, ich etapowanie, a także dostosowanie struktury oferty do popytu; (2) szybki wzrost stawek wynajmu przy krótkookresowo ograniczonej podaży mieszkań na wynajem; (3) oczekiwania inflacyjne (długi okres wysokiej inflacji) sprzyjające popytowi na nieruchomości jako aktywu chroniącemu oszczędności; (4) wysokie koszty budowy ze względu na stosowanie materiałów budowlanych już z okresu wysokich cen; (5) koszty DFG (deweloperzy przeniosą je na ceny mieszkań)” – czytamy dalej.
Analitycy zwracają uwagę, że w II kw. 2022 r. głównymi trendami a rynku były: spowolnienie wzrostu r/r cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym i silny spadek transakcji.
„Jest to efekt pogłębiającego się spadku popytu na mieszkania, głównie kredytowego, na skutek drogiego kredytu przy rosnących od 12 miesięcy stopach procentowych NBP. Dużo projektów w budowie, rozpoczynanych w warunkach rekordowego popytu w 2021, może skłaniać deweloperów do promocyjnej sprzedaży gotowych mieszkań mniej atrakcyjnych, czy dłużej pozostających w ofercie” – napisali też w materiale.
Źródło: ISBnews