Banki udzieliły 64 504 nowych kredytów mieszkaniowych w I kw. 2024 r., co oznacza spadek o 6,33% kw/kw i wzrost o 193,63% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 26,88 mld zł, co oznacza spadek o 4,52% kw/kw i wzrost o 259,67% r/r.
Przeciętna wartość kredytu mieszkaniowego w I kwartale 2024 roku osiągnęła poziom 417 385 zł, co oznacza wzrost 78 tys. zł). To efekt rosnących cen, ale również wyższej zdolności kredytowej kredytobiorców, podano.
„Podejmowaniu decyzji o zaciąganiu kredytu mieszkaniowego sprzyja psychologiczne oswojenie się z co prawda wysokim, lecz stabilnym poziomem inflacji i stóp procentowych, zwłaszcza w kontekście pojawiających się w przestrzeni publicznej opinii ekspertów o spodziewanych obniżkach stóp procentowych NBP. Nawet jeśli perspektywa czasowa tej obniżki liczona jest w kwartałach, a nie miesiącach. Nie bez znaczenia jest również wzrost wynagrodzeń” – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP i prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji Jacek Furga, cytowany w komunikacie.
Najnowsze dane GUS, prezentujące wstępne wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do marca 2024 roku, wskazują na dalszy wzrost aktywności inwestorów. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 17,68% (do użytkowania oddano 44 757 lokali mieszkalnych), jednak spadek ten przypisać należy przede wszystkim czynnikom sezonowym. Liczba rozpoczętych budów wzrosła o 19,66% do poziomu 60 078, natomiast pula mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, była wyższa o 3,27% w porównaniu do IV kwartału 2023 roku i wyniosła 69 030 lokali, podano także.
Pierwszy kwartał 2024 r. przyniósł również pewne niepokojące obserwacje, w tym m.in. wzrost udziału kredytów o wskaźniku LtV powyżej 80%, odnotowany już szósty raz z rzędu, wskazano.
„Odsetek kredytów o wskaźniku LtB powyżej 80% wzrósł ponad dwukrotnie z poziomu 17% w roku 2022 do poziomu 38,30%. To oczywisty skutek kolejnego produktu poprzedniego rządu – gwarancji rządowej dla brakującego wkładu własnego kredytobiorcy. Ale to jednocześnie jeden z sygnałów psucia rynku kredytów hipotecznych. Wkład własny kredytobiorcy pełnił i powinien pełnić nadal istotną rolę dotyczącą oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy” – wskazał Furga.
Jako oznakę słabszej kondycji finansowej nowych kredytobiorców wymienia się także wydłużanie zapadalności nowo udzielanych kredytów. W I kwartale 2024 r. spadły udziały kredytów o okresie zapadalności do 15 lat o 4,16 pkt proc. i jednocześnie o 4,17 pkt proc. wzrosła wysokość udziału kredytów o okresie zapadalności między 25 i 35 lat. Ponadto, podczas gdy spada udział kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszankowych i stanowi 2,14%., to w przypadku kredytów tzw. frankowych udział zagrożonych kredytów wyniósł aż 16,02% i podnosi się w stosunku do poprzedniego kwartału o 3,65 pkt proc. Specjaliści uważają, że przyczyną nie jest słaba kondycja kredytobiorców frankowych, a ich świadoma decyzja o niespłacaniu zobowiązania w związku z wejściem w spór sądowy z bankiem. Łącznie liczba pozwów w tych sprawach wynosi ponad już 160 tys. spraw
Źródło: ISBnews