Sejm przyjął większość poprawek Senatu do nowelizacji o odnawialnych źródłach energii (OZE), która zakłada przyspieszenie procesu inwestycyjnego poprzez skrócenie terminu na wydanie decyzji dotyczących instalacji OZE oraz ich przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
Poprawki miały głownie charakter legislacyjny i doprecyzowujący.
Ustawa wdraża przepisy unijne dotyczące zasad przyznawania pomocy publicznej w sektorach energochłonnych. Wprowadza maksymalnie dozwolone przez Unię Europejską ulgi, które ograniczają ceny energii elektrycznej dla grupy przedsiębiorstw energochłonnych poziomie 85% i rozszerza listę sektorów, które będą mogły z tej ulgi korzystać o 53 sektory, łącznie do 116.
Wskazane w ustawie działania dotyczące budowy lub modernizacji instalacji OZE, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE zostały uznane jako stanowiące realizację nadrzędnego interesu publicznego oraz służące zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu.
Celem zmian ma być skrócenie terminów trwania procedur dla instalacji i projektów instalowanych na budynkach instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystujących energię promieniowania słonecznego oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE.
Nowela zakłada m.in. skrócenie terminów na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji odnawialnego źródła energii na budynkach, na wydanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej czy koncesji na wytwarzanie lub magazynowanie energii elektrycznej.
Nowelizacja zakłada także utrzymanie możliwości rozliczania się w systemie net-billing, w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej prosumentów, którzy wprowadzili energię elektryczną do sieci elektroenergetycznej do dnia 30 czerwca 2024 roku.
Źródło: ISBnews