Bank Pekao obserwuje coraz większe zainteresowanie – szczególnie wśród młodych inwestorów – niewymienialnym tokenem NFT, jako cyfrowym składnikiem aktywów. Bank bacznie przygląda się tokenizacji dzieł sztuki jako zjawisku nie tylko artystycznemu, poinformował ISBnews wiceprezes Banku Pekao Jarosław Fuchs.
„NFT traktowany jako unikatowy, cyfrowy składnik aktywów może reprezentować dużą wartość inwestycyjną. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie klientów tą formą inwestowania. Wielkość rynku kolekcjonerskiego opartego o NFT została oszacowana na 372 mld dolarów w 2020 r., prognozy mówią, że jego wartość może osiągnąć 522 mld dolarów do 2028 r.” – powiedział Fuchs w rozmowie z ISBnews.
NFT (non-fungible token – niewymienialny token) to rodzaj tokena kryptograficznego, działającego w oparciu o technologię blockchain. To rodzaj wirtualnej księgi rachunkowej, gdzie wszystkie aktywa i transakcje są zapisywane w zdecentralizowanej bazie danych.
„Z naszej perspektywy potencjału wzrostu to czynnik, który może zainteresować szczególnie grupę młodych klientów, skoncentrowanych na nowoczesnych technologiach. Dodatkowo na pewno przyczyni się do przekonania tej grupy o innowacyjności naszego banku” – dodał.
Jak wskazał Fuchs, Pekao obserwuje wzrost zainteresowania klientów wirtualizacją dzieł sztuki.
„W Pekao postanowiliśmy otworzyć internetową galerię sztuki, gdzie zamieściliśmy cyfrowe reprodukcje dzieł, które posiadamy w swojej kolekcji. Przestrzeń dla sztuki wirtualnej powstała, więc nie wykluczamy, że oprócz zdjęć i filmów w przyszłości pojawią się na tej witrynie też dzieła sztuki, które powstały tylko i wyłącznie w wersji cyfrowej i w takiej mogą być eksponowane” – powiedział wiceprezes.
„Chcemy być liderem w zakresie bankowości przyszłości, więc każdy trend – także inwestycyjny w obrębie nowych technologii – jest dla nas interesujący. Bacznie przyglądamy się tokenizacji dzieł sztuki jako zjawisku nie tylko artystycznemu” – dodał.
Fuchs ocenił, że technologia blockchain to fundament bankowości przyszłości wpływającej na jej efektywność. Dzięki temu rozwiązaniu można szybciej opracować dane, zmniejsza się też ryzyko błędu. Ponadto, technologia blockchain zapewnia także większą przejrzystość i bezpieczeństwo.
„Jak każdy duży gracz na rynku aspirujący do implementowania nowych technologii, pracujemy nad usprawnieniem naszych systemów, co zawarliśmy w naszej strategii” – podkreślił.
Wiceprezes przypomniał, że trend NTF w sztuce rozpoczął się od domu aukcyjnego Christie’s, który sprzedał za 69 mln USD cyfrowy kolaż artysty znanego pod pseudonimem Beeple. Artysta wysyła cyfrowe prace także w formie materialnej, a do paczki dołącza m. in. ampułkę ze swoimi włosami.
„Po rozpakowaniu przesyłki, oczom kolekcjonera ukazuje się grafika w formie 3D, umieszczona w przezroczystym opakowaniu, przypominającym ramkę na zdjęcia, które można postawić w domu i obcować z (na pozór) wirtualną sztuką, na co dzień. Do każdego obiektu dołączony jest certyfikat poświadczający jego autentyczność oraz kod QR, dzięki któremu możliwe jest wchodzenie w interakcję z dziełem” – wyliczył.
W Polsce zainteresowanie wzbudziła praca NTF „Dlaczego jest raczej coś niż nic” autorstwa Pawła Kowalewskiego. Obiekt inspirowany był dziełem z 1986 r., które uległo zniszczeniu podczas zalania pracowni malarza w czasie powodzi w 1997 r.
„NFT wciąż jest tematem mało znanym, nawet w środowiskach związanych ze sztuką, ale to może właśnie spowodować, że dla osób otwartych na sztukę jest to unikalny moment na inwestowanie. Jest grupa innowatorów z większą otwartością na nowe obszary i ta grupa zdaje się mieć większą skłonność do inwestowania w niekonwencjonalne obszary, nawet, jeśli obarczone są nieco większym ryzykiem” – podsumował wiceprezes Pekao.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews