Ostatni raz tak słaba passa złotego względem euro miała miejsce w wakacje 2022 r., gdy również kurs EUR/PLN piął się w górę siedem dni z rzędu. Wtedy też kurs ruszył z okolic 4,56 do poziomu 4,85 w relatywnie krótkim czasie. Przekładając tę analogię na obecną sytuację, mogłoby to oznaczać wzrost kursu EUR/PLN w stronę 4,40 PLN.
Co się dzieje z kursem złotego?
Z jednej strony mamy zapowiedzi tego, że Europejski Bank Centralny będzie ciąć stopy procentowe mocniej, niż się rynkowi do tej pory wydawało, co powinno wywierać presję na euro. Tak też się w zasadzie dzieje, ponieważ kurs głównej pary EUR/USD w ostatnim czasie spada z okolic 1,12 w rejon 1,10. Niemniej kurs EUR/PLN w tym czasie rośnie.
To z kolei może oznaczać, że albo rynek gra jeszcze silniejsze cięcia stóp przez RPP niż EBC, co w rezultacie mimo słabego euro powoduje, że mamy do czynienia z jeszcze słabszym złotym (rynek zakłada, że stopy w Polsce na koniec roku mogą spaść do 4,25-4,00 proc.) lub, że mamy do czynienia z odpływem kapitału z naszego rynku.
Najpierw GPW, później złoty
Nietrudno nie zauważyć, że od wakacji obserwujemy dużą słabość indeksu WIG20 w relacji do indeksów amerykańskich, czy niemieckiego DAXa. Duża część kapitału w spółkach z WIG20, to prawdopodobnie kapitał zagraniczny, który może dystrybuować w ostatnich miesiącach akcje największych spółek. Następnie po sprzedaży akcji instytucje otrzymują na rachunek PLN i dopiero na ostatnim etapie przewalutowują środki do swoich walut macierzystych, jak EUR czy USD.
Stąd być może część obecnego ruchu na rynku walutowym, to również wyjście kapitału zagranicznego najpierw z akcji notowanych na GPW, a następnie z polskiego złotego, powodując jego osłabienie.
Spadek realnych stóp procentowych w Polsce
Od strony czynników makroekonomicznych obserwować możemy także szybki spadek realnych stóp procentowych w naszym kraju. Ma to związek z tym, że stopy NBP się nie zmieniają, ale zmienia się inflacja i szybko rośnie w stronę stóp NBP. To z kolei oznacza kurczenie się realnej stopy w stronę zera i co więcej, ona tam się może utrzymać od 2025 r., gdy stopy procentowe będą prawdopodobnie spadać wraz z inflacją w naszym kraju.
Być może aktualnie jest już trudno znaleźć obiektywne przesłanki stojące za tym, aby złoty był jeszcze silniejszy niż do tej pory.
Źródło: ISBnews / Daniel Kostecki, CMC Markets