Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
Szpital Swissmed z Gdańska zorganizował zbiórkę środków finansowych, a następnie kupił i wyposażył w niezbędny sprzęt oraz leki karetkę, którą przekaże Klinice Uniwersyteckiej we Lwowie (dawnej Klinice prof. Rydygiera), współpracującej ze szpitalem od wielu lat.
„Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasz partnerski szpital we Lwowie wysłał cały swój sprzęt na front i nie może świadczyć usług medycznych dla mieszkańców swojego miast, postanowiliśmy działać. W pomoc zaangażowali się wszyscy ze szpitala Swissmed Grupy Lux Med – personel medyczny i pracownicy administracyjni. Dzięki wspólnej akcji, przy zaangażowaniu miasta Gdańsk, wysyłamy do Ukrainy w pełni operacyjną karetkę wypełnioną po brzegi sprzętem medycznym i lekami. Na granicy odbierze ją szef kliniki uniwersyteckiej szpitala lwowskiego. Mocno wierzymy, że nasz dar uratuje wiele osób. Jesteśmy z Ukrainą!” – powiedział prezes Swissmed Roman Walasiński.
Pieniądze zebrane na zrzutka.pl w ramach akcji #RAZEMdlaUKRAINY, pozwoliły m.in. na zakup sprzętu medycznego oraz ochrony osobistej, który został dostarczony do bombardowanego ukraińskiego Charkowa. Klub Strzelających Inaczej we współpracy z Pomorską Obroną Narodową i Jednostką Strzelecką 4018 z Gdańska zorganizował transport, który przebił się do Charkowa – miejsca intensywnych działań wojennych.
Na granicy, transportowany sprzęt został przejęty przez ukraińskich wolontariuszy, którzy z narażeniem życia dostarczyli go tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. W paczkach znalazły się około militarne dary od firm i osób prywatnych, zebrane we współpracy z gdyńskim pubem Wymówka, a także sprzęt medyczny oraz wyposażenie taktyczne zakupione dzięki środkom zebranym na portalu zrzutka.pl. Do samego centrum walk dostarczono 50 apteczek, nosze ratownicze, sprzęt do obserwacji i kamizelki taktyczne.
Play i UPC organizują wspólną akcję wsparcia. Darmowe hotspoty Wi-Fi i startery z kartami SIM, możliwość doładowania urządzeń mobilnych i skorzystania z telefonu ułatwią potrzebującym kontakt z bliskimi i dostęp do informacji, podał Play.
W dedykowanych ciężarówkach UPC można skorzystać z darmowego dostępu do Wi-Fi, doładować urządzenia mobilne i skorzystać z dostępnych na miejscu telefonów, a także otrzymać darmowe startery od sieci Play. Potrzebujących wspierają na miejscu pracownicy obu operatorów. Dodatkowo, podobne wsparcie zostało zapewnione przed Dworcem Centralnym w Warszawie, gdzie jedna z ciężarówek czeka na przybywające do stolicy osoby z Ukrainy.
Ponadto, w najbliższych dniach obaj operatorzy wyposażą ośrodki, w których znajdują się uchodźcy z terenu Ukrainy, w dostęp do bezpłatnego zasięgu uruchamiając wysokowydajne sieci Wi-Fi za pomocą posiadanej infrastruktury światłowodowej i mobilnej.
W związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) powołała zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego. Nowoutworzona grupa będzie koordynować relokację przedsiębiorstw zlokalizowanych na Ukrainie oraz pomoże w znalezieniu nowych rynków zbytu dla produktów dotąd eksportowanych gównie na wschód.
Pierwszy zakres stanowią działania dla biznesu prowadzącego działalność operacyjną lokalnie na Ukrainie. PAIH pomoże w relokacji przedsiębiorstw do Polski. Agencja zapewni wsparcie w m.in. wyszukiwaniu terenów pod inwestycje, magazynów lub ogólnie rozumianych lokalizacji, gdzie firmy mające oddziały na terenach zagrożonych będą mogły przenieść swoją działalność. Oferta ta skierowana jest do firm nie tylko polskich ale także pochodzących z krajów UE. Drugim ważnym aspektem jest wsparcie eksportu, który został zachwiany przez rosyjski atak na Ukrainę. PAIH wspomoże przedsiębiorców w znalezieniu nowych rynków zbytu dla zakontraktowanych czy już wyprodukowanych na ten rejon towarów, podano.
PAIH wspomoże także firmy z branż, które ucierpiały ze względu na ograniczenie surowców i komponentów do produkcji pozyskiwanych z terenów objętych wojną. Agencja wskaże przedsiębiorcom gdzie znajdują się dane surowce oraz pomoże nawiązać kontakty bezpośrednie z podwykonawcami z danych sektorów.
PAIH uruchomił specjalna infolinie dla firm potrzebujących wsparcia w relokacji biznesu do Polski z terytorium Ukrainy, konsultanci agencji czekają na zgłoszenia pod numerem +48 22 334 99 11. Kontakt możliwy jest też za pośrednictwem maila: Ukraina@paih.gov.pl
KGHM Polska Miedź zaangażował się w organizację transportu niezbędnych do ratowania zdrowia i życia środków medycznych. Kilka ton materiałów dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie trafiło do tamtejszych szpitali, podała spółka.
Dwa tiry i ciężarówka w weekend dotarły do placówek w Ukrainie. Do szpitali w oblężonych miastach Ukrainy przewiezione zostały leki, środki opatrunkowe i inne medykamenty. Pomoc finansowa na zakup najbardziej potrzebnych materiałów pochodzi ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Miedziowa spółka wspiera też stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Ukrainie, które pomagają mieszkańcom.
KGHM angażuje się też w pomoc uchodźcom w Polsce. Lubinpex przekazuje do Caritas produkty spożywcze i uczestniczy w organizacji akcji wydawania posiłków na Dworcu Centralnym w Warszawie. W ciągu weekendu rozdano ponad 1000 ciepłych dań.
„Nasz spółka Lubinpex wydaje posiłki dla uchodźców na Dworcu Centralnym, a wkrótce również na Zachodnim w Warszawie. Ciepły posiłek na wagę złota. Nasza pomoc potrwa tyle, ile będzie trzeba. Planujemy długofalowe wsparcie. Dziękuję pracownikom KGHM i wolontariuszom za zaangażowanie i ofiarność” – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Dodatkowo już od kilku dni autobusy ze spółek oraz oddziałów KGHM pomagają w transporcie uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej. W gotowości do przyjęcia uchodźców z Ukrainy są obiekty uzdrowiskowe należące do GK KGHM. Pracownicy KGHM prowadzą liczne zbiórki dla lokalnych ośrodków.
Blogerka Mądra Babcia i SeniorApp ruszają z akcją pomocy dla dzieci z Ukrainy. Projekt „Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy” to inicjatywa polegająca na zorganizowaniu wsparcia i pomocy dzieciom ukraińskich uchodźców. Dzięki akcji można zostać „przyszywaną” babcią na czas adaptacji rodzin i dzieci do nowej sytuacji i otoczenia. W akcję polskich babć zaangażowali się twórcy aplikacji SeniorApp, łączącej potrzebujących i chętnych do pomocy z całej Polski.
W aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej SeniorApp dostępna jest już dodatkowa zakładka „Babcie dla Ukrainy”, działająca w trzech językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim. Umożliwia ona rejestrację każdej osoby chcącej zostać „przyszywaną” babcią oraz rejestrację, osób chcących skorzystać z takiej opieki. Pod numerem telefonu 727207020 uruchomiona została infolinia z konsultantami porozumiewającymi się w języku polskim, ukraińskim oraz rosyjskim, którzy chętnie wyjaśnią szczegóły i pomogą w skorzystaniu z usługi.
Grupa Muszkieterów współpracuje z Polską Akcją Humanitarną na rzecz wsparcia Ukrainy. W akcję zaangażowane są zarówno sieci Intermarché i Bricomarché, jak również Fundacja Muszkieterów oraz spółka IMMO Muszkieterowie odpowiedzialna za rozwój sieci. Łączna wartość przekazanych w pierwszym etapie produktów i środków wyniesie ponad 1 mln zł
Centrala Intermarché, po uzgodnieniu z PAH listy najbardziej potrzebnych artykułów, przekaże produkty o łącznej wartości blisko ćwierć miliona złotych, w tym środki higieny osobistej oraz artykuły z kategorii dziecięcej. Ponadto centrala Bricomarché w pierwszej turze przeznaczy na rzecz Ukrainy milion złotych, który przekazany zostanie Fundacji Muszkieterów, pilotującej rozdysponowanie zbieranych środków. Grupa planuje kontynuację działań pomocowych, podano.
Dodatkowo, spółka IMMO Muszkieterowie, zajmująca się ekspansją sieci oraz zarządzaniem nieruchomościami Grupy, jest gotowa do podjęcia rozmów z władzami gmin i samorządów oraz organizacjami humanitarnymi celem nieodpłatnego tymczasowego udostępnienia wolnych budynków znajdujących się w wielu regionach Polski, aby nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Związana z Grupą Eurocash sieć Delikatesy Centrum włącza się w pomoc uchodźcom. Każde zakupy z użyciem Delikarty dokonane w dniach 3-9 marca 2022 r. wesprą Fundację Grupy Eurocash wspomagającą osoby z Ukrainy, podała spółka. Akcja dotyczy zarówno sklepów franczyzowych, jak i sklepów własnych Grupy Eurocash prowadzonych pod szyldem Delikatesy Centrum. Grupa szacuje, że łącznie w jej wyniku zostanie przekazane wsparcie w wysokości nawet 250 000 zł.
W województwie podkarpackim wybrane sklepy Delikatesów Centrum są otwarte w niedzielę, zapewniając stały dostęp do najpotrzebniejszych produktów nie tylko uchodźcom, ale także polskim służbom porządkowym i wolontariuszom działającym na granicy. Kilka strategicznie umiejscowionych przygranicznych placówek sieci zostało też wyposażonych w paczki żywnościowe dla uchodźców. We wszystkich sklepach w strefach przykasowych zostały ustawione kosze w ramach zbiórki niezbędnych produktów, w którą angażują się zarówno klienci, jak i pracownicy. Zebrane dary na bieżąco przekazywane są do lokalnych punktów odbioru.
W pomoc uciekinierom z Ukrainy angażują się także sami franczyzobiorcy. W ramach oddolnych inicjatyw oraz wolontariatu pomagają na granicy, m.in. przekazując niezbędne produkty oraz organizując osobom przekraczającym granicę transport do miejsc zakwaterowania.
W najbliższy wtorek, 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, na terenie całego kraju wolontariusze z ponad 200 oddziałów Polskiego Czerwonego Krzyża zbierać będą pieniądze do puszek. Zbiórka, realizowana pod hasłem „Dzień DLA Kobiet”, ma na celu zapewnienie długofalowej pomocy kobietom i dzieciom Ukrainy. Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przekazane na te działania.
„Pomoc dla obywateli Ukrainy, z jaką ruszyła cała Polska, nie tylko przekracza jakiekolwiek organizowane dotąd inicjatywy, ale przede wszystkim – dodaje otuchy i nadziei w tym trudnym dla nich czasie. Jednak oprócz bieżącego wsparcia, musimy zaplanować także działania długofalowe. Dlatego organizowana przez nas zbiórka finansowa zostanie przeznaczona na wsparcie kobiet i dzieci z Ukrainy, którzy postanowią zbudować dla siebie w Polsce nową przyszłość. Już teraz słyszymy takie głosy, dlatego szukamy sposobów, aby im to umożliwić” – powiedział członek zarządu PCK Michał Mikołajczyk.
Jak podał PCK, w ciągu ostatnich dni pod opiekę ratowników i wolontariuszy PCK trafiło już prawie 3 000 osób. Głównie kobiet i dzieci, które szukają w Polsce drugiego domu.
Obywatele Ukrainy, którzy chcą skorzystać z oferty Banku Millennium i otworzyć konto, mogą to teraz zrobić w uproszczony sposób, okazując w oddziale jedynie paszport. Jest to kolejne ułatwienie wprowadzone przez Bank Millennium w geście solidarności wobec wschodnich sąsiadów. Konto można otworzyć w oddziałach własnych Banku Millennium w całej Polsce. Nowo otwierane rachunki są zwalniane z opłat na takich samych zasadach co konta, które bank już prowadzi dla obywateli Ukrainy. Do rachunku wydawana jest karta debetowa zwolniona z miesięcznych opłat, również wszystkie wypłaty z bankomatów są bezpłatne. Po pobraniu aplikacji mobilnej możliwe jest uruchomienie płatności zbliżeniowych telefonem (tokenizacja karty), co pozwala na natychmiastowe korzystanie ze środków na rachunku.
W działania pomocowe na rzecz uchodźców przybywających z Ukrainy włączyła się cała społeczność Banku i Fundacja Banku Millennium. Bank wesprze wybrane organizacje pozarządowe pomagające Ukrainkom i Ukraińcom w dłuższej perspektywie, uruchomi też środki na program wolontariacki dla pracowników, którzy będą chcieli pomagać obywatelom Ukrainy indywidualnie.
Sieć sklepów ALDI w Polsce uruchomiła specjalne pakiety działań pomocowych dla swoich pracowników z Ukrainy i ich rodzin, podała spółka. Pomoc nie jest jednorazowa, a zaplanowana na kilka najbliższych miesięcy. Wypracowano trzy różne programy pomocowe, indywidualnie dobierane do potrzeb pracowników, w zależności od ich sytuacji: inny dla pracowników wyjeżdżających do Ukrainy, którzy w Polsce są sami, inny dla tych, którzy wyjeżdżają, zostawiając w Polsce swoją rodzinę lub bliskich oraz trzeci dla tych, którzy pozostają w Polsce i ściągają do naszego kraju swoje rodziny. Ostatni pakiet obejmuje również wszystkich pracowników ALDI, którzy przyjmują uchodźców.
„W każdym z programów ukraińscy pracownicy ALDI w Polsce będą mieli zmienione umowy czasowe na czas nieokreślony, a osoby przyjmujące uchodźców otrzymają specjalnie, wielokrotne doładowania kart przedpłaconych o wartości od 1000 zł na zakupy w sklepach ALDI, dodatkowy urlop na zajęcie się najważniejszymi własnymi sprawami oraz wsparcie legislacyjne w zakresie formalności związanych z legalizacją pobytu w Polsce, czy uzyskania pozwolenia na pracę dla najbliższych.Sieć przygotowała także skróconą ścieżkę zatrudnienia nie tylko dla rodzin swoich ukraińskich pracowników, ale dla wszystkich obywateli Ukrainy ubiegających się o pracę i chcących uzyskać zatrudnienie w ALDI w Polsce” – czytamy w komunikacie.
ALDI oferuje również darmowy półroczny pakiet medyczny dla rodzin pracowników z Ukrainy, którzy podjęli decyzje o powrocie do Ukrainy. Sieć zapewni także pomoc psychologiczną i emocjonalną dla wszystkich swoich pracowników, niezależnie od narodowości.
Glovo udostępniło Udostępniliśmy dedykowaną zakładkę „Pomagam Ukrainie”, umożliwiającą zakupienie zestawów produktów stworzonych przez zespół Biedronki w konsultacji z partnerem społecznym akcji, Bankiem Żywności. Produkty zakupione przez użytkowników aplikacji Glovo są pakowane i zbiorczo dostarczane do Banku Żywności. Akcja pomocy trwa od 4 marca 2022 w Warszawie, a od 7 marca 2022 mogą włączyć się w nią użytkownicy z 289 miast Polski. Glovo w ramach działań nie pobiera opłat za dostawę oraz żadnych prowizji.
Erste Group przekazuje po 1 mln euro na organizacje Caritas i Czerwony Krzyż. Ponadto Fundacja Erste przeznaczy specjalny budżet w wysokości 1 mln euro na doraźną i średnioterminową pomoc dla ludności Ukrainy. Erste Group wspiera również wybrane organizacje pomocowe dzięki nowo dodanej funkcji darowizny na platformie bankowości cyfrowej George.
Punkty pomocowe i miejsca odpoczynku w specjalnie wyznaczonych strefach, dodatkowe toalety oraz udogodnienia dla wolontariuszy – to najważniejsze rozwiązania, jakie są już wprowadzane w obsłudze pasażerów na dworcu Warszawa Centralna, podały Polskie Koleje Państwowe (PKP S.A.).
Dla jak najlepszej obsługi pasażerów przybywających z Ukrainy na stołeczny Dworzec Centralny kolejarze wspólnie z służbami wojewody wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu obiektu i jego najbliższego otoczenia. Najważniejsze udogodnienia to:
• postawienie obok dworca ogrzewanego namiotu KGHM, w którym będą wydawane posiłki i napoje,
• udostępnienie Miastu przestrzeni na postawienie dodatkowych przenośnych toalet przy dworcu,
• wyznaczenie parkingu dla zaopatrzenia wolontariuszy,
• utworzenie punktu ambulatoryjnego (w miejscu punktu szczepień przeciw COVID-19 w holu głównym), gdzie będą skoncentrowane wszystkie służby medyczne,
• wyznaczenie na antresoli strefy odpoczynku dla osób dłużej oczekujących na dalszą podróż,
• wyznaczenie na I piętrze wydzielonej strefy dla kobiet z dziećmi,
• utworzenie zarządzanej prze służby wojewody strefy informacyjnej (przy filarach w holu głównym), w której będą: informacja ogólna, informatorzy PKP Intercity (rozkład jazdy pociągów), wolontariusze, tłumacze, operatorzy telefonii komórkowych (karty SIM),
• zwiększenie przepustowości bezpłatnego Wi-Fi na dworcu (informacja o sposobie logowania będzie widoczna w różnych częściach dworca).
Ponadto przedstawiciele PKP S.A. uzgodnili z harcerzami przejęcie przez nich roli koordynatorów działań wolontariuszy. Aby ułatwić im pracę, PKP przydzieliły harcerzom dodatkowe pomieszczenia, gdzie są prowadzone rejestracja wolontariuszy i przydział zadań.
Źródło: ISBnews