Banki obawiają się dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w III kwartale br., zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„Pogorszenie się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w II kwartale 2022 r. Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych. Spadek popytu motywowany był głównie zmniejszeniem się zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym.” – czytamy w raporcie pn. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2022 r.”
W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw banki spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw, częściej w przypadku dużych przedsiębiorstw; istotny spadek popytu na kredyty, szczególnie długoterminowe.
„W III kwartale 2022 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania przedsiębiorstw, przy czym częściej w przypadku dużych przedsiębiorstw niż sektora MSP (procenty netto dla kredytów krótko- i długoterminowych, odpowiednio: duże przedsiębiorstwa: -48% i -55% oraz sektor MSP: -13% i -21%)” – czytamy w raporcie.
„Prognozy banków odnośnie do popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw są nadal pesymistyczne, przy czym, 28% banków uważa, że spadki popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw mogą być znaczne (procenty netto dla kredytów krótko- i długoterminowych, odpowiednio: duże przedsiębiorstwa: -25% i -77% oraz sektor MSP: -33% i -63%)” – czytamy również.
W II kwartale 2022 r. banki zauważyły spadek popytu w większości segmentów kredytu dla przedsiębiorstw. Znaczna część banków zanotowała spadek popytu na krótko- i długoterminowe kredyty dla MSP oraz długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw (-74%).
W przypadku kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw banki zaobserwowały zróżnicowane tendencje: 33% banków odczuło wzrost a 27% – spadek popytu (procent netto: 6%).
W segmencie kredytów mieszkaniowych banki spodziewają się w III kw. 2022 r. nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej przy wyraźnym spadku popytu.
„Na III kwartał 2022 r. pojedyncze banki prognozują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (procent netto: -8%), natomiast większość z nich spodziewa się dalszego pogłębienia spadku popytu na te kredyty (procent netto: -73%), a w ocenie 42% banków spadek ten będzie znaczny” – czytamy dalej.
Jak wynika z raportu, w II kwartale 2022 r. banki ponownie odnotowały spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, a 78% banków uznało ten spadek za znaczny.
„Zdaniem banków, przyczyniły się do tego głównie: pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (procent netto: -87%,) zmiany w wydatkach konsumpcyjnych (-81%), prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym (-61%), zaostrzenie kryteriów (-63%) i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych (-47%), a także wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania (-27%), w tym kredytów z innych banków, oszczędności gospodarstw domowych i innych źródeł finansowania”- czytamy w raporcie.
Drugi kwartał 2022 r. był kolejnym okresem zacieśniania przez banki kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (procent netto: -77%), a 60% banków określiło to zaostrzenie jako znaczne. Banki obniżyły marże kredytowe (35%) nie zmieniając w istotny sposób pozostałych ujętych w ankiecie warunków udzielania kredytów.
W III kwartale 2022 r. banki planują zaostrzyć kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych (procent netto: -42%) i spodziewają się spadku popytu na te kredyty (procent netto: -64%).
W tym segmencie w II kw. polityka kredytowa charakteryzowała się zaostrzeniem kryteriów polityki kredytowej motywowanym m.in. pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i wzrostem stóp procentowych przy jednoczesnym wzroście presji konkurencyjnej; zaostrzeniem większości warunków kredytowania, w tym marży kredytowej i marży na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, przy zwiększeniu maksymalnej kwoty kredytu.
Jednocześnie w minionym kwartale banki raportowały wzrost popytu na skutek wzrostu zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku przy różnokierunkowych odpowiedziach banków.
Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2022 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88%.
Źródło: ISBnews