Lockheed Martin i polskie spółki zbrojeniowe skompletowali wymagania offsetowe dla dwóch pierwszych projektów wchodzących w skład I etapu umowy offsetowej Programu Wisła podpisanej ze Skarbem Państwa RP, podał Lockheed Martin.
W ramach umowy Lockheed Martin prowadzi wspólnie z pięcioma spółkami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) łącznie 15 projektów. Dwa projekty zrealizowane wspólnie z PGZ i jej spółką zależną, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 (WZL-2), zapewniają polskiemu przemysłowi kluczowe możliwości szkolenia i utrzymania zdolności konserwacji, podkreślono.
„Jestem dumna z naszego partnerstwa z polskim przemysłem. Oba projekty zrealizowaliśmy przed terminem, zapewniając Polsce kluczowe możliwości operacyjne. Cieszę się na możliwość realizacji kolejnych projektów ze spółkami PGZ” – powiedziała wiceprezeska ds. programów PAC-3, Lockheed Martin Missiles and Fire Control Brenda Davidson, cytowana w komunikacie.
Pierwszy projekt zrealizowany z PGZ obejmuje dostarczenie zdolności symulacyjnych i powiązany z nimi sprzęt do wykorzystania w przyszłym laboratorium Hardware in the Loop (HWIL) wraz z pakietem szkolenia. Projekt WZL-2 daje możliwość obsługi technicznej komponentów polskiej floty odrzutowców F-16 odpowiedzialnych za temperaturę powietrza w kabinach. Projekt obejmował opracowanie dokumentacji i materiałów szkoleniowych, produkcję oraz zakup specjalnego sprzętu, oprzyrządowania i części zamiennych oraz zapewnienie szkoleń i wsparcia WZL-2, wynika z materiału.
„Potencjał, który powstaje w Polsce w wyniku realizacji przez Lockheed Martin zobowiązań offsetowych, stanowi istotną wartość dodaną dla Sił Zbrojnych RP. W naszym interesie jest budowanie zdolności technologicznych polskiego przemysłu obronnego. Będą one wspierać nas w zakresie zabezpieczenia eksploatacji sprzętu wojskowego, a w konsekwencji zapewnienie wysokich wskaźników gotowości operacyjnej. To także przekłada się na wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego państwowych firm tak, aby były w stanie odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych RP” – dodał zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, dyrektor Biura ds. Umów Offsetowych Ministerstwa Obrony Narodowej płk Robert Frommholz.
„Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami z Lockheed Martin, aby budować owocne partnerstwo przy wielu wspólnych projektach, w tym w pierwszej fazie zakupu systemu GBAD Wisła. Know-how i wiedza, które wynikają ze współpracy i inicjatyw offsetowych już teraz zwiększają nasze możliwości w obszarach rozwiązań lotniczych i projektów obrony powietrznej, co zaprocentuje w przyszłych projektach” – powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek.
Lockheed Martin od ponad 20 lat jest partnerem polskiej obronności, przemysłu i gospodarki. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld USD. Obecnie jej działalność w kraju zapewnia 6 700 zaawansowanych miejsc pracy w Polsce, z czego 1 700 w PZL Mielec – należącej do Lockheed Martin firmie produkującej samoloty i jednym z przodujących polskich eksporterów sprzętu obronnego.
Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 114 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.
Źródło: ISBnews