Santander Bank Polska podpisał 2,1 tys. umów na Bezpieczny Kredyt 2%, a wypłacił 1,6 tys. kredytów, poinformował członek zarządu i główny ekonomista banku Maciej Reluga.
„Do końca grudnia przyjęliśmy prawie 14 tysięcy wniosków, zapadło 2,1 tys. ostatecznych decyzji kredytowych, a wypłaconych kredytów było 1,6 tys. Czyli w pełni zrealizowano nieco ponad 10% wniosków, które wpłynęły, więc ich wpływ na wolumeny IV kwartału był niewielki, większy będzie w I kwartale” – powiedział Reluga podczas telekonferencji z dziennikarzami.
Przypomniał, że Santander Bank Polska przystąpił do programu w listopadzie.
„W grudniu udział 'Bezpiecznego kredytu 2%’ w całkowitej sprzedaży kredytów kształtował się ok. 10%, w skali całego III kwartału to było ok. 3%” – powiedział.
Prezes banku Michał Gajewski nie chciał oceniać przygotowywanego programu rządowego, który ma zastąpić „Bezpieczny kredyt 2%”.
„Na razie ją [rządową propozycję] badamy, przeglądamy. Takie programy oznaczają dla banków duże nakłady na dostosowanie systemów informatycznych. Tak samo było z tym dwuprocentowym kredytem. Musieliśmy wiele pozmieniać w systemach, żeby móc to oferować klientom, żeby to było jak najbardziej zautomatyzowane i nie tworzyły się kolejki, a wnioski nie były rozpatrywane tygodniami czy miesiącami. Dlatego relatywnie później przystąpiliśmy do tego programu” – powiedział Gajewski.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 276,65 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews