Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram środków wzmacniających europejski ekosystem produkcyjny oparty na technologii zerowej netto, lepiej znane jako „rozporządzenie o zerowej emisji netto”, podała Rada.
„Rozporządzenie ma na celu pobudzenie przemysłowego wdrażania technologii o zerowej emisji netto, które są potrzebne do osiągnięcia celów klimatycznych UE, poprzez wykorzystanie siły jednolitego rynku do wzmocnienia pozycji Europy jako lidera w dziedzinie zielonych technologii przemysłowych” – czytamy w komunikacie.
Celem regulacji jest przygotowanie warunków do inwestycji w zielone technologie poprzez:
– uproszczenie procesu wydawania zezwoleń dla projektów strategicznych
– ułatwianie dostępu do rynku strategicznych produktów technologicznych (w szczególności w zakresie zamówień publicznych lub aukcji energii odnawialnej)
– podnoszenie umiejętności europejskiej siły roboczej w tych sektorach (tj. dzięki akademiom branżowym o zerowym zużyciu netto i obszarom lub „dolinom” przemysłowym o dużej koncentracji)
– utworzenie platformy koordynującej działania UE w tym obszarze
Zaproponowano utworzenie korzystnych ram regulacyjnych dla opracowywania, testowania i walidacji innowacyjnych technologii (tzw. „piaskownicy regulacyjnej”) w celu wsparcia nowych technologii.
Postęp w realizacji celów ustawy o przemyśle zerowym netto będzie mierzony za pomocą dwóch orientacyjnych poziomów odniesienia. Po pierwsze, zdolności produkcyjne technologii zerowych netto, takich jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, baterie i pompy ciepła, osiągające 40% potrzeb wdrożeniowych UE.
Po drugie, szczegółowy cel dotyczący zwiększenia udziału Unii w tych technologiach, tak aby do 2040 r. osiągnąć 15 % światowej produkcji.
Ponadto ustawa o przemyśle zerowym netto określa roczną zdolność zatłaczania CO2 na poziomie co najmniej 50 mln ton CO2 do 2030 r. w geologicznych składowiskach zlokalizowanych na terytorium Unii.
Rozporządzenie, po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady, zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie z dniem jego publikacji.
Ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto jest jedną z podstawowych inicjatyw ustawodawczych planu przemysłowego Zielonego Ładu – wraz z ustawą o surowcach krytycznych i reformą struktury rynku energii elektrycznej – mającą na celu zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu o zerowej emisji netto i wsparcie szybkiej transformacji do neutralności klimatycznej.
Źródło: ISBnews