Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, umożliwiający wydłużenie do końca 2027 roku przekazywanie dotacji budżetowej dla kopalń soli „Bochnia” i „Wieliczka” oraz kopalni siarki „Machów” w likwidacji, podało Centrum Informacyjne Rządu.
„Do końca 2027 r. przedłużone zostanie przekazywanie dotacji budżetowej dla kopalń soli 'Bochnia’ i 'Wieliczka’ oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Kopalni Siarki 'Machów’ S.A. w likwidacji” – czytamy w komunikacie.
Dotychczasowe przepisy umożliwiały przekazywanie takiej dotacji jedynie do końca 2020 r.
Dotacja dla kopalń soli „Bochnia” i „Wieliczka” ma służyć przeprowadzeniu całkowitej likwidacji niezabytkowych części kopalń soli oraz zabezpieczeniu unikalnych zabytków. Umożliwi to kopalniom kontynuację procesu likwidacji w zakładach górniczych, przy jednoczesnym zachowaniu i ochronie części zabytkowych.
Zakończenie zadań związanych z likwidacją ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zabudowy miejskiej i jest niezbędne dla ochrony cennych wyrobisk, podano także
Zaniechanie prac likwidacyjnych i zabezpieczających mogłoby doprowadzić do destrukcji substancji zabytkowej i w rezultacie spowodować zagrożenie dla obiektów znajdujących się na powierzchni. Mogłoby także prowadzić do wystąpienia niekontrolowanych zagrożeń naturalnych i górniczych, a nawet katastrofy górniczej, wyjaśniono.
Dzięki planowanej nowelizacji środki dotacji mogłyby zostać także przekazane na Kopalnia Siarki „Machów” S.A. w likwidacji. W wyrobisku byłej Kopalni Siarki „Piaseczno” powstał zbiornik wodny. Wyrobisko to zlokalizowane jest na obszarze ok. 210 ha na terenach gmin Łoniów i Koprzywnica w powiecie sandomierskim oraz w woj. świętokrzyskim. Aby zabezpieczyć tereny przyległe przed podtopieniami niezbędne jest odwadnianie wyrobiska.
Środki miałyby także trafić do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum zarządza kompleksem poprzemysłowych obiektów naziemnych oraz wyrobiskami podziemnymi kopalni „Królowa Luiza” i „Guido” na wykonanie prac zabezpieczających, aby zachować je w jak najlepszym stanie.
Jednocześnie ma zostać zaprzestane udzielanie dotacji Centralnej Pompowni „Bolko” sp. z o.o. na finansowanie działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego wchodzącego w skład byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” w Bytomiu. Zadania te przejmie Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zajmująca się m.in. zabezpieczeniem czynnych kopalń węgla kamiennego przed zagrożeniem wodnym, gazowy i pożarowym ze strony kopalń zlikwidowanych.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie co do zasady 1 stycznia 2021 r.
Źródło: ISBnews