Redukcję zatrudnienia planuje 24% badanych firm, a utrzymanie jego poziomu – 45% firm; dalsze 9% przedsiębiorstw chce zatrudnienie zwiększyć, wynika z raportu Personnel Service „Barometr rynku Pracy”. 12% przedsiębiorców planuje podwyżki płac, niezależnie od podniesienia płacy minimalnej, 14% firm – planuje obniżki płac.
„Tylko 9% firm spodziewa się, że sytuacja ich przedsiębiorstwa w 2021 roku będzie lepsza niż rok wcześniej. 42% obawia się pogorszenia, taki sam odsetek wskazuje na utrzymanie się warunków z zeszłego roku. Mały optymizm firm przekłada się na ich ostrożne deklaracje dotyczące zatrudnienia i podwyżek. Tylko 9% firm planuje w 2021 roku zwiększanie zatrudnienia. Niemal połowa przedsiębiorców utrzyma liczbę miejsc pracy na tym samym poziomie. Niepokojąca jest deklaracja aż 24% firm, które planują redukcję etatów, co może mieć związek z kończącym się obowiązywaniem działania tarcz antykryzysowych. To oznacza ryzyko zwolnień dla wielu pracowników” – czytamy w raporcie.
Badanie wykazało, że największe wyzwaniem na 2021 jest utrzymująca się niepewność związaną z koronawirusem – 47% wskazań.
„Warto jednak odnotować, że w aktualnych warunkach pracodawcy przestali się obawiać deficytu kadrowego – wskazuje na to tylko mniej więcej co ósma firma. Podobnie niewielki odsetek martwi się możliwością odpływu kadry z Ukrainy. Nadal jednak co czwarty pracodawca uważa, że największym wyzwaniem w tym roku będzie utrzymująca się od wielu lat presja płacowa ze strony pracowników” – czytamy dalej.
46% pracodawców oceniło, że obywatele Ukrainy skorzystali z zapisu tarczy antykryzysowej, który przedłuża wizę na czas trwania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu.
38% przedsiębiorców oceniło, że pandemia wpłynęła na przyspieszenie automatyzacji lub/i robotyzacji w branży. Przeciwnego zdania jest taki sam odsetek firm, a 24% jeszcze nie wie, jaki był wpływ pandemii w zakresie wdrażania automatyzacji lub/i robotyzacji w ich branży, podano również.
„Widać jednak, że rewolucja technologiczna przyspieszyła. Rok temu, na początku 2020 roku, zdecydowana większość, bo aż 3 na 4 firmy w Polsce nie zamierzały wdrażać automatyzacji lub/i robotyzacji. Teraz, na początku 2021 roku, taką deklarację składa tylko 32% przedsiębiorców. Co więcej, trzykrotnie wzrósł odsetek tych firm, które aktualnie wdrażają automatyzację lub/i robotyzację – 13% w IH2021 vs. 4,3% w IH2020. Już 44% przedsiębiorców jest też zdania, że ich firma jest gotowa na automatyzację lub/i robotyzację, podczas gdy rok wcześniej ten odsetek wynosił tylko 25%. Nadal jednak istnieje spore grono sceptyków, którzy twierdzą, że ich firma nie jest jeszcze gotowa na zmiany, które przyniesie automatyzacja lub/i robotyzacja. Takich przedsiębiorców jest niemal połowa, bo aż 46%” – czytamy dalej.
Zdaniem 68% firm, automatyzacja lub/i robotyzacja wdrożona w przedsiębiorstwie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia, przeciwnego zdania jest niemal co czwarty przedsiębiorca.
„Pocieszeniem dla pracowników powinno być to, że już 46% firm planuje szkolenia dla swojej kadry z obsługi nowych urządzeń oraz systemów, a 28% chce przekwalifikować część załogi” – czytamy dalej.
Badanie wykazało, że wzrósł odsetek obywateli Ukrainy, którzy myślą o tym, by osiąść w Polsce na stałe – do 15% z 8% w poprzedniej edycji badania. Natomiast 45% pracowników z Ukrainy przyznaje, że planuje wyjazd do pracy do innego kraju niż Polska.
„Już 43% pracowników z Ukrainy uważa, że pół roku to optymalny czas, jaki chcą spędzać pracując w Polsce. Jednak dla wielu ten okres mógłby być dłuższy – już co piąta osoba wskazuje, że chciałaby pracować w Polsce przez co najmniej rok, a 12% wręcz na stałe” – czytamy w raporcie.
„Ponad rok po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce można śmiało powiedzieć, że pewne elementy rynku pracy już nigdy nie będą takie same. Przyspieszyła automatyzacja, praca zdalna przestała być benefitem, bezpieczeństwo zyskało na znaczeniu, a w decyzjach pracowników i pracodawców przebija się ostrożność. Brak pewności co do kolejnych miesięcy wpływa na plany rekrutacyjne, ale też napędza rewolucję technologiczną. Firmy zrozumiały, że muszą wdrażać rozwiązania, które zoptymalizują ich biznes. To oczywiście rodzi zagrożenie utratą pracy dla pracowników, bo już 7 na 10 firm nie ma wątpliwości, że automatyzacja przyczyni się do redukcji poziomu zatrudnienia – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service” – podsumował prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.
Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview) w dniach 12-16 lutego 2021 roku. Próbę pracowników o liczebności N=665 dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby Polaków w wieku od 18-tu lat wzwyż. Próba wyjściowa odpowiadała strukturze populacji m.in. pod względem płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania w kwotach łącznych. Próbę pracodawców o liczebności N=319 dobrano w podziale na strukturę zatrudnienia – n=110 firm małych (10-49 pracowników), n=108 firm średnich (50-249 pracowników) oraz n=101 firm dużych (250+ pracowników) – z uwzględnieniem województwa (miejsca prowadzenia działalności) oraz branży.
Badanie pracowników z Ukrainy obejmowało osoby, które miały doświadczenia pracy w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat. Byli to mieszkańcy czterech ukraińskich przygranicznych miast: Lwowa, Łucka, Tarnopola oraz Iwano-Frankowska. W sumie przebadano 400 respondentów metodą indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI).
Źródło: ISBnews