Prezydent podpisał nowelizację prawa łowieckiego, której głównym celem jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Cel ten jest realizowany poprzez przesunięcie z 31 marca 2021 r. na 31 grudnia 2021 r. terminu, w którym sejmiki województw są obowiązane do dokonania, w drodze uchwały, nowych podziałów województw na obwody łowieckie i zaliczenia tych obwodów do poszczególnych kategorii” – czytamy w komunikacie.
W konsekwencji podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenie obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii dokonane przed dniem wejścia w życie nowelizowanej ustawy mają zachować ważność do 31 marca 2022 r.
Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej, podano także.
Ponadto ustawa przedłuża okres obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizowanej ustawy do 31 marca 2022 r.
Przesunięcie wyżej wskazanych terminów wynika z tego, że sejmiki województw ze względu na stan epidemii i konieczność oddelegowania do pracy zdalnej pracowników, którzy zajmowali się tymi zadaniami, nie zdołali, w znacznej części, przygotować stosownych uchwał do końca marca 2021 r.
Natomiast nowe podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii, których dokonały sejmiki województw w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 25 lutego 2021 r., zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od 31 marca 2021 r.
Źródło: ISBnews