Ponad połowa polskich firm (58%) stosuje elastyczne formy współpracy obejmujące umowy cywilnoprawne oraz B2B. Najbardziej otwarte na elastyczność są największe przedsiębiorstwa, wynika z raportu startupu GIGLIKE oraz firmy EY. GIGbarometr – pierwszy w Polsce wskaźnik przedstawiający poziom elastyczności rynku pracy – osiągnął poziom 4,5 (w skali od 0 do 10), podano w raporcie.
„Kluczowym elementem raportu jest pierwszy na polskim rynku wskaźnik określający poziom jego elastyczności. GIGbarometr przedstawia elastyczność w trzech kategoriach: 'otoczenie’ (czy obecna sytuacja sprzyja rozwojowi elastycznego rynku pracy?), 'firma’ (jaki odsetek osób w firmie działa w oparciu o elastyczną formę współpracy?) i 'ludzie’ (jak przedstawiciele firm oceniają poziom zadowolenia ze współpracy z GIGerami?). Każdy z tych elementów został oceniony na skali od 0 do 10. Im wyższa wartość wskaźnika, tym bardziej elastyczny jest rynek pracy w Polsce. GIGbarometr 2023 osiągnął poziom 4,5. Szczegółowe wyniki GIGbarometru w poszczególnych obszarach prezentują się następująco: 4,1 w kategorii 'otoczenie’; 2,2 w kategorii 'firma’ oraz 7,2 w kategorii 'ludzie'” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
58% firm w Polsce deklaruje, że stosuje elastyczne formy współpracy. Na tym tle wyróżniają się duże przedsiębiorstwa – cztery na pięć takich organizacji współpracuje z niezależnymi profesjonalistami. W średnich i dużych firmach elastycznymi formami objętych jest mniej niż 15% kapitału ludzkiego, podano w informacji.
„Dlaczego to duże firmy chętniej zwracają się ku elastycznym formom współpracy? Wynika to zapewne z faktu, że duzi częściej inwestują w nowoczesne technologie, które m.in. transformują ich miejsca pracy. Częściej spotykają się też z większymi barierami w poszukiwaniu talentów w wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach. Równocześnie duże firmy zwracają baczniejszą uwagę na aspekty prawne jako utrudniające dalsze uelastycznianie zatrudnienia. Bariera ta pojawia się też w aspekcie sztucznej inteligencji (SI), która obecnie wzbudza liczne dyskusje w kontekście rynku pracy” – skomentował partner, lider zespołu People Advisory Services w EY Polska Marek Jarocki, cytowany w komunikacie.
„Nie ulega wątpliwości, że zmienne otoczenie biznesowe motywuje do stosowania elastycznych form zatrudnienia. Dzieje się tak również w kontekście dyskusji o skracaniu tygodnia pracy, do czego z pewnością przyczyni się właśnie sztuczna inteligencja. I stanie się to wyzwaniem szczególnie dla mniejszych firm, które obecnie najbardziej akcentują aspekt ekonomiczny i podatkowy, jeśli chodzi o uelastycznianie rynku pracy” – dodał.
Z raportu wynika też, że 76% firm deklaruje zadowolenie ze współpracy z niezależnymi profesjonalistami, przy czym co piąta ocenia ją jako perfekcyjną.
„A co z perspektywy firm w największej mierze przeszkadza rozwojowi elastycznego rynku? Według 58% respondentów są to kwestie podatkowe. 42% wskazuje z kolei na aspekty prawne. Uelastycznieniu sprzyjają za to narzędzia i systemy informatyczne. Zwraca na to uwagę 6 na 10 pytanych przedsiębiorców” – czytamy dalej.
Badanie przeprowadzono wśród 318 przedstawicieli polskich firm – od MŚP po największe korporacje (łączona metoda CATI + CAWI).
Źródło: ISBnews