Posiadanie większości core banking środowisku chmurowym deklaruje 27% banków, 9% nie planuje wykorzystania technologii chmurowych w ogóle, wynika z badania GFT „Przyszłość systemów centralnych”. 55% uznaje rolę chmury za przeciętną.
„Wśród tych, którzy ocenili rolę rozwiązań chmurowych jako istotną dominowali reprezentanci banków dużych i średnich, natomiast wśród tych, którzy ocenili ją jako przeciętną w niewielkim stopniu przeważali przedstawiciele banków małych. Żaden z małych banków nie zadeklarował braku jakichkolwiek planu wykorzystania rozwiązań chmurowych” – czytamy w raporcie.
Jak zaznacza GFT, 64% oceniających rolę rozwiązań chmurowych w modernizacji systemów centralnych jako przeciętną motywowali to tym, że część stosowanych przez nich rozwiązań już działa w środowisku chmurowym.
Spośród tych, którzy już wykorzystują technologie chmurowe 45% korzysta z rozwiązań private cloud, 36% – z public cloud, natomiast 27% korzysta z rozwiązań hybrydowych. Najczęściej wykorzystywanym modelem jest PaaS (64% ankietowanych) i SaaS (55%), a nieco mniej popularny jest IaaS (45%).
Jak wynika z badania, 55% banków ma rozpoczęty proces modernizacji core bankingu, 9% planuje rozpoczęcie takiego procesu w ciągu najbliższych dwóch lat. Spośród banków, które już modernizują, lub planują modernizację w ciągu dwóch lat 29% przyznało, że wdrożenie nowoczesnego systemu core banking będzie – lub już jest – częścią kompleksowej transformacji cyfrowej, podano również.
W zdecydowanej większości banków za modernizację systemu odpowiedzialny będzie dział biznesowy, tylko jeden bank odpowiedzialność z realizację tego zadania ponosi dział biznesowy.
„Z perspektywy banków, kluczowe dla modernizacji jest przeniesienie systemów głównych na nowsze platformy technologiczne (64% ankietowanych), stworzenie warstwy mikroserwisów i API do integracji systemów legacy (55%) oraz przeniesienie aplikacji do chmury (45%) – czytamy w raporcie.
Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju 2022 roku. Wzięło w nim udział 11 banków.
Źródło: ISBnews