Nie jest zasadne dokonywanie zmian właścicielskich w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka, która dobrze funkcjonuje w aktualnych warunkach rynkowych,poinformował wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Enea – większościowy akcjonariusz LW Bogdanka nie prowadzi oraz nie planuje działań mających na celu konsolidację LWB z innymi podmiotami.
„Z wyjaśnień przedstawionych przez większościowego akcjonariusza spółki wynika, że Enea S.A. nie prowadzi oraz nie planuje działań mających na celu konsolidację LWB z innymi podmiotami” – napisał Pyzik w odpowiedzi na interpelację poselską.
Przypomniał, że właścicielem większościowego pakietu akcji spółki jest Enea, a Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych, nie posiada akcji w LWB. W związku z tym – jak podkreślił – decyzje właścicielskie dotyczące dalszego rozwoju i funkcjonowania LWB znajdują się poza właściwością ministra aktywów państwowych.
Zaznaczył także, że „wyniki operacyjne i finansowe wyróżniają LWB na tle branży, która jako jedyna spółka sektora wydobywczego w Polsce zamknęła rok bilansowy 2020 z zyskiem”
Tym samym, w ocenie ministra aktywów państwowych, nie jest zasadne dokonywanie zmian właścicielskich LWB, która dobrze funkcjonuje w aktualnych warunkach rynkowych, podsumował Pyzik.
LW Bogdanka na koniec 2020 r. miała 19,7% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,3% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 1,82 mld zł w 2020 r.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
Źródło: ISBnews