Grupa EOS i IFC utworzyły nową platformę o wartości 275 mln euro, której celem jest zakup i restrukturyzację kredytów zagrożonych w Polsce, podała spółka.
„Wraz z naszym partnerem IFC cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę na ważnym rynku NPL w Polsce, a tym samym wzmocnić nasze działania jako zrównoważonego inwestora. Jako jeden z największych i najbardziej aktywnych rynków NPL w Europie Wschodniej, Polska jest szczególnym obszarem zainteresowania EOS. Poza pozytywnym wkładem w polską gospodarkę, uwzględnienie aspektów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego odgrywa ważną rolę w selekcji i obsłudze kredytów zagrożonych” – powiedział dyrektor zarządzający Grupy EOS odpowiedzialny za Europę Wschodnią Carsten Tidow, cytowany w komunikacie.
Współfinansowany przez IFC i EOS Holding GmbH (EOS), nowy instrument koncentruje się na nabywaniu i obsłudze kredytów niepracujących udzielonych klientom detalicznym, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz aktywów własnych (REO) będących w posiadaniu instytucji finansowych w Polsce, podano.
Nowy instrument jest częścią programu IFC Distressed Asset Recovery Program (DARP), który koncentruje się na nabywaniu i restrukturyzacji zagrożonych aktywów na rynkach wschodzących. Globalny program inwestycyjny o wartości 9,1 mld USD obejmuje zaangażowanie w wysokości 3,2 mld USD ze strony IFC oraz 5,9 mld USD pozyskanych od inwestorów z sektora prywatnego.
Projekt będzie trzecim przedsięwzięciem IFC i EOS, po utworzeniu w 2010 r. instrumentu mającego na celu zakup i restrukturyzację niezabezpieczonych portfeli detalicznych kredytów zagrożonych oraz regionalnego instrumentu o wartości 129 mln euro, który ma pomóc instytucjom finansowym w restrukturyzacji kredytów zagrożonych w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Rumunii oraz w 2022 r. w Serbii.
„IFC jest liderem rynku w zakresie nabywania aktywów zagrożonych i ich restrukturyzacji na rynkach wschodzących. Wspierając rynki aktywów zagrożonych w naszych krajach docelowych w sposób zrównoważony i etyczny, pomagamy instytucjom finansowym powrócić do ich podstawowej działalności kredytowej i znormalizować kredyty zagrożone, aby pożyczkobiorcy mogli ponownie uzyskać zdolność kredytową” – powiedziała global head of distressed assets investments w IFC Ariane di Iorio.
Grupa EOS jest wiodącym inwestorem wykorzystującym zaawansowane rozwiązania technologiczne w obszarze zarządzania portfelami wierzytelności oraz ekspertem w zakresie obsługi zobowiązań.
IFC to członek Grupy Banku Światowego .Jest największą globalną instytucją na rzecz rozwoju, koncentrującą się na sektorze prywatnym rynków wschodzących. Prowadzi działania w ponad 100 krajach.
Źródło: ISBnews