MCI Capital szykuje się do nowych inwestycji i chce w najbliższych latach przeprowadzać do trzech nowych projektów o preferowanej wielkości equity ticket 25-100 mln euro, poinformował prezes Tomasz Czechowicz. Wizją funduszu jest 500 mln euro nowych inwestycji w okresie 2021-2025.
„W 2021 r. wykorzystaliśmy póki co ostatni dobry rok do exit’ów. 'Wystrzał’ wycen z 2020-2021 mamy za sobą, co będzie ułatwiać inwestycje. Wchodzimy więc w ciekawy okres dla nowych inwestycji, budowania portfela. Na rynku jest mniejsza podaż kapitału, a my mamy właśnie dużo zgromadzonej płynności, jesteśmy obecnie jednym z niewielu liczących się dostawców kapitału w regionie” – powiedział Czechowicz podczas videokonferencji.
Jak podano w prezentacji, „wizja 2025” MCI Capital to osiągnięcie ponad 1 mld euro AUM, 500 mln euro nowych inwestycji w okresie 2021-2025, pozycja numer jeden na rynku jako digital Private Equity House w regionie CEE i ponad 33% portfela ulokowane w krajach DACH / Europa Zachodnia.
„Chcemy robić do 3 nowych inwestycji rocznie o preferowanej wielkości equity ticket 25-100 mln euro. eSky, które zamknęliśmy w marcu, uważamy jeszcze za ubiegłoroczny projekt” – wskazał prezes.
Według jego słów, w sferze zainteresowania funduszu znajdują się lokalni liderzy gospodarki cyfrowej z regionu CEE/CE z szansą na transgraniczną ekspansję (strategia digital buy&build). Tradycyjnie MCI celuje w najszybciej rosnące obszary e-commerce, SaaS, insurtech, płatności, centra danych,
„Rośnie podaż ciekawych spółek SaaS, platformy e-commerce nabrały skali w pandemii, wiele dzieje się w fintech. Dodatkowo ukraińskie projekty tech i firmy ze wschodu przenoszą m.in. do naszego regionu, co zwiększy podaż ciekawych projektów” – ocenił Czechowicz.
Jednocześnie spółka podała w prezentacji oczekiwane przepływy gotówkowe w okresie 2022-2026+. I tak w 2022 zakłada transakcje: Azimo (zrealizowana na marcu), Focus Telecom, Linxdatacenter (dywidenda), Hojo.pl; w 2023 Answear, eSky (rekapitalizacja), Vortex (II transza); w 2024 Morele, Netrisk, IAI, Asgoodasnew, Game Desire, Papaya global, Gett; w 2025 pigu.lt, eSky, Market Finance, Linxdatacenter (dywidenda), a w 2026+: IAI, Azimo, Answear.
W okresie 2022-2026+ szacowana wartość wyjść kształtuje się na poziomie ok. 2,5 mld zł, podano w prezentacji.
Odnosząc się oczekiwanego wpływu wojny na Ukrainie na sytuację funduszu, członek zarządu MCI Capital Ewa Ogryczak wskazała, że subfundusz Euroventures nie ma żadnej inwestycji na Wschodzie. Z kolei w subfunduszu Techventures dokonano ostrożnościowego, pełnego odpisu inwestycji w spółkę Travelata, a także częściowych odpisów inwestycji w Gett (operacje w Rosji) i Answear (działalność na Ukrainie). Jak zaznaczyła, MCI oczekuje, że spółki zostaną „dotknięte przejściowo” wojną na Wschodzie.
„Należy pamiętać, że MCI jest właścicielem połowy certyfikatów Techventures. Uwzględniając przeceny portfela dokonane przez zarząd TFI na 31 marca 2022 wpływ na WAN MCI wyniesie łącznie -5%, z czego ok. 2,8% dotyczy łącznego spadku wartości dla Travelata, Gett i Answear” – powiedziała Ogryczak.
Prezes MCI, odnosząc się do wpływu wojny na Ukrainie na sytuacje MCI i rynek private equity, wskazał, że fundusz oczekuje m.in. trwale wyższych stóp procentowych (w perspektywie dwóch lat ponad 5%), zmniejszenia dynamiki wzrostu gospodarczego i zwiększonej inflacji.
„Oczekujemy spadku konkurencji na rynku PE wskutek zmniejszenia substytucyjnej konkurencji giełd i wydłużenia czasu fundraisingu dla klasycznych PE w najbliższych dwóch latach. Oczekujemy też dalszej transformacji gospodarki w kierunku cyfrowym i kontynuacji rozwoju spółek SaaS, e-commerce, fintech, dodatkowo pobudzony transferem talentów i przedsiębiorstw z Europy Wschodniej” – podsumował Czechowicz.
MCI Capital jest jednym z największych technologicznych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowej.
Źródło: ISBnews