Onde ma obecnie w swoim portfolio developerskim projekty OZE o wolumenie 1,36 GW, z czego 418 MW już ma warunki przyłączeniowe, podała spółka.
„Priorytetem jest sprzedaż w tym roku łącznie do 328 MW w formule DSB (develop-sell-build), czyli wraz z kontraktem na wybudowanie farmy. Spółka, zgodnie z przyjęta strategią, planuje pozyskanie kolejnych kilkaset MW projektów, głównie greenfieldowych. W efekcie w 2026 rok Onde weszłoby z co najmniej 2-gigawatowym portfelem” – czytamy w komunikacie.
Spółka zwróciła tez uwagę na rozpoczęcie developmentu projektów magazynów energii, które są niezbędne, aby zbilansować sieć i podnieść rentowność dla inwestorów. Wartość realizacyjna własnego portfela projektów OZE wynosi obecnie 961 mln zł, wobec 913 mln zł na koniec trzeciego kwartału.
„Warto odnotować, że w ramach tzw. ustawy wiatrakowej zmienić mają się również procedury administracyjne, co ma o połowę skrócić czas przygotowania inwestycji. Widać, że wśród decydentów rośnie świadomość tego, że energetyka wiatrowa to bezpieczeństwo dla Polski i niższy koszt produkcji energii” – skomentował prezes Paweł Przybylski, cytowany w komunikacie.
Onde jest wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews