Onde skupi się na akwizycji bardziej zaawansowanych projektów OZE, które mają co najmniej uzyskane warunki przyłączeniowe, podała spółka. Nabycie takich projektów co do zasady jest droższe, jednak niesie za sobą istotnie niższe ryzyko, podkreślono.
„Działalność Grupy Onde w ostatnim kwartale 2023 r., a także w kolejnych okresach, w dalszym ciągu będzie się opierać na ostrożnym podejściu do pozyskiwania kontraktów budowlanych – zarówno w segmencie OZE, jak i drogowo-inżynieryjnym. Nie można wykluczyć, że otoczenie zewnętrzne będzie miało niekorzystny wpływ na osiągane wyniki biznesowe lub finansowe Grupy w kolejnych okresach” – czytamy w raporcie kwartalnym.
Onde wskazało, że zmniejsza się jednak niepewność spowodowana wybuchem wojny w Ukrainie. Ma to przełożenie na stabilizację cen materiałów budowlanych i komponentów istotnych w branży, w której działają spółki Grupy, choć ceny te utrzymują się w dalszym ciągu na wysokich poziomach.
„Odpowiedzią Grupy Onde na obecne wyzwania rynkowe jest poszukiwanie szans na zwiększenie przychodów i dywersyfikację biznesu na nowych rynkach oraz rozwój projektów OZE realizowanych na własny rachunek” – czytamy dalej.
Strategia Grupy Onde zakłada dalsze nabywanie i rozwijanie projektów farm fotowoltaicznych i wiatrowych w celu ich dalszej odsprzedaży (tj. w modelu develop, build and sell) lub pozostawienia części realizowanych projektów OZE w Grupie i sprzedaży wytworzonej w nich energii – co może zapewnić Spółce stałe przychody, podkreślono.
„Ze względu na obecne uwarunkowania rynkowe oraz regulacyjne – zwłaszcza wyższe prawdopodobieństwo nieotrzymania warunków przyłączeniowych – wzrosło ryzyko dla części portfela projektów Grupy ONDE. W obliczu tej zmiany Spółka skupi się na akwizycji bardziej zaawansowanych projektów OZE, które mają co najmniej uzyskane warunki przyłączeniowe. Nabycie takich projektów co do zasady jest droższe, jednak niesie za sobą istotnie niższe ryzyko” – napisano w raporcie.
Na 30 września 2023 r. Grupa posiadała projekty własne o łącznej mocy ok. 787 MW, z czego ok. 69 MW to projekty wiatrowe. Projekt Serby o mocy 80 MW ma wygraną aukcję. Kolejne ok 185 MW (z czego 69 MW to projekty farm wiatrowych) to inwestycje z projektem i pozwoleniem na budowę. Dalsze około 165 MW to projekty z warunkami przyłączeniowymi i około 355 MW z wnioskiem o ich uzyskanie (z czego dwa z projektów greenfieldowych uzyskały warunki przyłączenia: WTL160 – moc 3,641 MW, WTL20 – moc 14 MW), wyliczyła spółka.
„Strategiczną szansą dla Grupy Onde są kierunki zmian polityki energetycznej w kraju i UE, w tym „European Green Deal”. Założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakładają zwiększenie udziału OZE w produkcji elektrycznej do ok. 50% w 2040 r., co zwiększy zapotrzebowanie na usługi Grupy, podkreśliła także.
„Czynnikiem pozytywnym dla długoterminowych perspektyw biznesowych Grupy Onde jest zmiana Ustawy Odległościowej, której nowelizacja weszła w życie w kwietniu 2023 r. Odejście od tzw. zasady 10H pozwoli w przyszłości na realizację nowych inwestycji w zakresie budowy elektrowni wiatrowych” – podsumowała.
Onde jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews