Orzeczenie TSUE nie zamyka drugi do dochodzenia rzeczywistego kapitału, uważa prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski.
„Uważamy, że nie została zamknięta jeszcze droga dotycząca domagania się tzw. kapitału ekonomicznego, czyli rzeczywistej wartości kapitału. Upadła indeksacja, upadła waloryzacja, ale odzyskanie rzeczywistego kapitału w opinii naszych prawników jest jeszcze cały czas kwestią otwartą” – powiedział Gajewski podczas telekonferencji z dziennikarzami.
Podkreślił, że najlepszą drogą rozwiązania kwestii kredytów frankowych są ugody między bankami a kredytobiorcami. Jak poinformował grupa zawarła już w sumie 9,3 tys. ugód, w samym banku takich ugód było 7,7 tys. Ugodami objęto 24% aktywnego portfela. W ostatnim kwartale bank zawarł 405 ugód i 5,1 tys. w całym 2023 roku.
„Zaoferowaliśmy rozwiązania ugodowe właściwie wszystkim naszym klientom. Dynamika ich zawierania rzeczywiście nieco osłabła. Z dużym zaciekawieniem patrzyliśmy na banki, które przed nami ogłaszały wyniki i mówiły o lepszej dynamice. Będziemy musieli się przyglądać czy to jest sprawa związana z większą aktywnością tych banków czy lepszą ofertą, ale cały czas uważamy, że ugoda jest lepsza niż spór” – podkreślił Gajewski.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 276,65 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews