PERN zrealizował z sukcesem test poboru mocy na wezwanie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) – operatora sieci elektroenergetycznej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku spółka będzie mogła zostać aktywnym uczestnikiem rynku mocy, podał PERN.
PERN zdecydował się na taki krok, bo oznacza on udział w rozwoju innowacyjnych produktów na rynku energii elektrycznej, wzmocnienie krajowego systemu elektroenergetycznego i bardziej efektywne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, wyjaśniono.
Pozytywny wynik testu był warunkiem koniecznym do rozpoczęcia świadczenia usług DSR przez PERN, czyli czasowej redukcji poboru energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego o zakontraktowanych parametrach 6 MW. Od 1 stycznia 2022 roku PERN z tytułu gotowości do interwencyjnej redukcji poboru mocy, będzie otrzymywał comiesięczne wynagrodzenie ryczałtowe, podkreślono.
W celu wykonania testu i ewentualnych przyszłych redukcji poboru mocy, zainstalowano na obiektach PERN, urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej online. Dane z pomiarów widoczne są w czasie rzeczywistym na udostępnionej PERN platformie, co pozwala na bieżące i historyczne śledzenie zużycia energii elektrycznej na każdym z obiektów zgłoszonych do programu DSR, wynika z materiału.
„Naszym priorytetem pozostaje tłoczenie ropy naftowej i paliw w odpowiedniej jakości i w odpowiednim czasie. Dzięki naszym możliwościom technicznym i organizacyjnym możemy brać udział w innowacyjnych przedsięwzięciach i wykorzystywać je dla własnych potrzeb. Uczestnictwo w rynku mocy to jeden z elementów, który pozwala nam nie tylko optymalizować zużycie energii ale dodatkowo – poprzez nasze działania – pozytywnie wpływać na stabilizację i bezpieczeństwo rynku energii elektrycznej w Polsce” – powiedział prezes PERN Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie.
Rynek mocy jest mechanizmem, który ma zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu w horyzoncie długoterminowym. Dzięki niemu każdy odbiorca energii w Polsce będzie mógł korzystać z energii elektrycznej w czasie i ilości wynikających z jego potrzeb. Główne powody wprowadzenia rynku mocy w Polsce to rosnące zapotrzebowanie na moc i wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych, które charakteryzują się mniejszą stabilnością.
W ramach tego programu odbiorca energii oferuje swoją elastyczność w poborze energii w zamian za wynagrodzenie i współpracuje z tzw. agregatorem DSR, który zarządza dużym portfelem klientów pozwalając na skuteczną redukcję poboru energii, a tym samym dając Operatorowi Systemu Przesyłowego stabilne i niezawodne rezerwy energii elektrycznej.
PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw.
Źródło: ISBnews