PGE Energia Ciepła (PGE EC) oraz Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (ZEW Kogeneracja) podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dofinansowanie projektów inwestycyjnych w Siechnicach i Zgierzu, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Łączna kwota udzielonego finansowania preferencyjnego wynosi blisko 352 mln zł.
„Jednym z priorytetów strategii Grupy PGE jest dekarbonizacja ciepłownictwa. Konsekwentnie realizujemy projekty inwestycyjne, których celem jest zmiana paliwa węglowego na paliwo gazowe. Podpisane dzisiaj umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dwóch naszych projektów pozwoli na osiągnięcie strategicznych założeń Grupy PGE, czyli wzrost udziału paliw niskoemisyjnych do 70% w produkcji ciepła do roku 2030 r. Prowadzone przez nas inwestycje w obszarze ciepłownictwa mają na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych ciepła z uwzględnieniem troski o środowisko” – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
Dofinansowanie udzielone przez NFOŚiGW dotyczy dwóch projektów ciepłowniczych – Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach (ok. 330 mln zł) oraz Elektrociepłowni Zgierz (ok. 22 mln zł). Oba projekty mają za zadanie odejście od paliwa węglowego w procesie wytwarzania ciepła w lokalizacjach PGE.
Projekt „Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy norweskich i EOG oraz przez NFOŚiGW. Projekt „Program inwestycyjny dla EC Zgierz – budowa nowych jednostek wytwórczych” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy norweskich i EOG, zakończono.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews