Polska Grupa Energetyczna (PGE) ocenia, że wydzielenie aktywów konwencjonalnych (węglowych) do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i sprzedaż do skarbu państwa powinno zostać sfinalizowane w II kw. 2023. r., poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
„Na przełomie marca i kwietnia zapadnie decyzja i spodziewamy się, że wtedy skarb państwa zdecyduje się na nabycie aktywów konwencjonalnych. Utworzyliśmy rezerwę dla pracowników mających opuścić struktury PGE. Ta transakcja i jej finalizacja będzie miała miejsce w II kw. tego roku” – powiedział Dąbrowski podczas konferencji prasowej.
Na początku marca wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił, że formalna decyzja na temat utworzenia NABE nastąpi na przełomie marca i kwietnia tego roku.
Do NABE mają zostać wydzielone z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne mają skupić się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. NABE ma działać w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews