PKO Bank Polski i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisały porozumienie w sprawie finansowania rozwiązań proekologicznych dla klientów indywidualnych i firmowych, podał bank. Jednym z celów porozumienia jest udzielanie przez bank finansowania na przedsięwzięcia dofinansowywane przez NFOŚiGW, w tym m.in. związane z termomodernizacją oraz wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego.
„PKO Bank Polski chce rozwijać się w sposób jeszcze bardziej zrównoważony – jest to jeden z filarów, na których skupiamy się w naszej strategii na lata 2023-2025 'Przygotowani do wyzwań, nastawieni na przyszłość’. Wdrożyliśmy politykę odnawialnych źródeł energii, w ostatnim czasie zwiększyliśmy wartość zielonego finansowania i angażujemy się w zielone projekty. Podpisanie porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to kolejny krok w realizacji rozwiązań proekologicznych. W ramach porozumienia wypracujemy sposoby wspierania projektów dofinansowanych przez Fundusz zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Będzie to realna pomoc m.in. dla osób wychodzących z ubóstwa energetycznego” – powiedział wiceprezes PKO BP kierujący pracami zarządu Paweł Gruza, cytowany w komunikacie.
Porozumienie, które podpisał PKO BP i NFOŚiGW, opiera się na trzech głównych założeniach: wypracowaniu modelu współpracy w zakresie udzielenia przez bank finansowania na przedsięwzięcia dofinansowywane przez Fundusz, emisji zielonych obligacji oraz wspólnym finansowaniu rozwiązań związanych z termomodernizacją i wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego, podkreślono.
„Filarem nowej strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025 jest realizacja celów ESG – zarówno w aspektach związanych ze zrównoważonym finansowaniem i ograniczaniem emisji własnych, aspektem społecznym oraz ładem wewnątrzorganizacyjnym. PKO Bank Polski zamierza wdrożyć unikalne rozwiązania z zakresu finansowania transformacji energetycznej, aby wpierać konkurencyjność polskich firm w obliczu wysokich cen energii, wymagań biznesowych i regulacyjnych. Podpisanie porozumienia z NFOŚiGW wpisuje się w realizacje opisanej, nowej strategii banku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tworzy warunki do wdrażania finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w szczególności poprzez zapewnienie wsparcia działaniom służącym temu wdrażaniu oraz jego promocję, a także poprzez współpracę z innymi podmiotami, w tym m.in. z jednostkami samorządu terytorialnego czy przedsiębiorcami” – podsumowano.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 430,7 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews