PKN Orlen ogłosił, że pierwsze modułowe reaktory atomowe (SMR) w Polsce mogą powstać we Włocławku, Ostrołęce, Stawach Monowskich, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, okolicach Warszawy oraz Tarnobrzega-Stalowej Woli. Do końca 2023 roku koncern ma ogłosić w sumie 20 lokalizacji pod budowę SMR-ów.
„To absolutnie przełomowy dzień. Mały atom to dobra droga do szybkiego uzupełnienia systemu energetycznego. Dziś bezpieczeństwo zapewnia nam energetyka węglowa, ale ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, w której jesteśmy i w której chcemy być, spalanie węgla będzie coraz droższe. Dzięki jednemu reaktorowi SMR będzie można zaoszczędzić 100-200 mln USD na kosztach zakupu uprawnień do emisji CO2” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek dodał, że pierwszy polski reaktor SMR będzie drugim na świecie, po Kanadzie, i powinien zostać uruchomiony na przełomie 2028 i 2029 r., a energia z reaktora BWRX-300 jest o ok. 30% tańsza niż z elektrowni gazowej.
„Do końca 2023 roku przedstawimy pierwszych 20 lokalizacji pod budowę SMR-ów” – powiedział Obajtek.
W pierwszej kolejności koncern ogłosił siedem lokalizacji, w tym cztery przemysłowe (Włocławek, Tarnobrzeg-Stalowa Wola, Dąbrowa Górnicza i Stany Monowskie), jedną energetyczną (Ostrołęka) i dwie ciepłownicze (okolice Warszawy oraz Kraków).
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews