Co drugi przedsiębiorca zbiera oszczędności z myślą o emeryturze, a kolejne 20% zaczęło o tym myśleć, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego. Jako główny powód rezygnacji z oszczędzania przedsiębiorcy wskazują przede wszystkim niewystarczającą ilość pieniędzy (63%). W drugiej kolejności powodem jest pojawienie się nieprzewidzianych wydatków (15%).
Stosunkowo wysoki odsetek oszczędzających przedsiębiorców nie oznacza, że są oni spokojni o swoją emeryturę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą odczuwają lęk przed tym etapem życia częściej niż statystyczny Polak. Tylko jeden na pięciu przedsiębiorców myśli o tym czasie z nadzieją. Wśród największych obaw przedsiębiorcy wymieniają pogorszenie stanu fizycznego (67%) oraz brak pieniędzy (59%). Prawie połowa prowadzących działalność gospodarczą spodziewa się też, że na emeryturze będzie żyć na niższym poziomie niż obecnie, podano.
„Przedsiębiorcy skupiają się głównie na rozwoju swojej działalności i inwestowaniu w nią. Dlatego opłacają przeważnie minimalną, wymaganą przez ZUS składkę emerytalną. Ma to pozytywne przełożenie na ich bieżące dochody, ale znacznie zmniejsza kwotę przyszłej emerytury. Jednocześnie tylko 2% z nich wierzy, że w przyszłości 'państwowa’ emerytura będzie dla nich wystarczająca” – powiedział dyrektor odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim Daniel Szewieczek, cytowany w komunikacie.
Obawa o pogorszenie jakości życia w związku z przejściem na emeryturę powoduje, że przedsiębiorcy nie wyobrażają sobie bezczynności w tym czasie. Niemal 8 na 10 jest przekonanych, że będzie w jakimś stopniu nadal aktywnych zawodowo. W tej grupie 39% wskazuje, że będzie musiało dorabiać, żeby „związać koniec z końcem”. Kolejne 40% deklaruje, że będzie chciało pracować na emeryturze z własnej woli. Pozostałe 21% przedsiębiorców nie chciałoby pracować po 65. roku życia, jeśli nie będzie musiało.
„W populacji badanych Polaków aż trzech na czterech przyznało, że nie orientuje się w ogóle lub słabo w instrumentach finansowych, które pomagają oszczędzać na emeryturę. Przedsiębiorcy deklarują nieco wyższy poziom wiedzy w tym zakresie. Jednak nadal tylko 6% z nich ocenia swoją wiedzę jako bardzo dobrą, a 27% twierdzi, że orientuje się w produktach emerytalnych 'w sam raz'” – czytamy dalej.
Niską samoocenę prowadzących działalność gospodarczą co do własnej wiedzy potwierdza fakt, że ponad połowa badanych nie jest w stanie samodzielnie podać przykładu produktu finansowego, który pomaga oszczędzać na emeryturę. Reszta najczęściej wskazuje na lokatę (13% wskazań), indywidualne konto emerytalne (10%) oraz obligacje (8%).
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N = 1 000 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 24-26 października 2022. Metoda: CAWI.
Źródło: ISBnews