Premię finansową od firmy chciałoby dostać na święta Bożego Narodzenia 86% pracowników, jednak takiego benefitu spodziewa się 45% (wobec 36% w ubiegłym roku), wynika z badania Pracuj.pl. Na drugim miejscu oczekiwań znalazł się dodatkowy urlop na święta (45% respondentów), a 36% liczy na upominki lub prezenty od pracodawcy. W rzeczywistości 25% pracowników może otrzymać upominek lub prezent świąteczny. Z kolei 45% pracowników nie otrzymuje żadnych prezentów ani premii świątecznych, podano.
Jak wynika z badania „Świąteczne oczekiwania w pracy”, rzadziej wskazywanymi, lecz wciąż istotnymi benefitami jakich oczekiwaliby pracownicy są rozszerzenie pakietu świadczeń pozapłacowych (19%), świąteczne spotkanie na żywo (14%), czy możliwość wyboru akcji charytatywnej wspieranej przez firmę (11%). Tyle samo badanych chciałoby, aby z okazji świąt przyznano nagrody dla najlepszych pracowników, a jedynie 4% marzy o organizacji imprezy tanecznej w tym okresie.
„W okresie świątecznym oczekiwania pracowników koncentrują się na benefitach, które realnie wpływają na ich komfort i sytuację finansową. Premie świąteczne, dodatkowe dni wolne czy upominki to nie tylko gesty ze strony pracodawców, ale także sygnał, że ich wkład w funkcjonowanie firmy jest doceniany. W szczególnie trudnym okresie gospodarczym takie działania mogą mieć kluczowy wpływ na budowanie zaangażowania i lojalności zespołu” – powiedziała ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl Agata Roszkiewicz, cytowana w komunikacie.
Według badania, 1 na 10 pracowników wskazuje, że pracownicy w ich firmie otrzymają dodatkowy urlop na czas świąt, 1/4 wskazuje, że ich pracodawca w formie benefitu dla zespołu zorganizuje spotkanie świąteczne poza siedzibą firmy, a 18% spotkanie w siedzibie firmy. 72% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że spotkania świąteczne to ważna forma integracji pracowników.
Jak wynika z badań, blisko połowa pracowników deklaruje, że takie spotkanie świąteczne jest organizowane przez ich firmę. 30% respondentów wskazuje, że taka Wigilia odbędzie się w restauracji, czy innej wynajętej przez pracodawcę przestrzeni, zaś 19% badanych deklaruje, że Wigilia będzie organizowana w siedzibie ich firmy. Natomiast 32% badanych zaznacza, że ich organizacja nie zapewnia takiego wydarzenia, a 15% badanych nie wie, czy ich pracodawca zdecyduje się zorganizować Wigilię firmową.
Zdecydowana większość uczestników badania (66%) deklaruje, że wezmą udział w świątecznym spotkaniu firmowym, około 2 na 10 pracowników nie planuje udziału w firmowy świętowaniu, a 16% badanych wciąż zastanawia się nad tą kwestią, podano.
Z badania Pracuj.pl wynika również, że Wigilia to dla 85% badanych dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy, a 76% uważa, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę kraju. Opinie na temat tego, kto powinien decydować o wolnym, są podzielone – 51% respondentów twierdzi, że powinna to być decyzja pracodawcy.
Badanie wskazuje także, że okres między Wigilią a Sylwestrem jest dla wielu pracowników czasem na regenerację i 31% respondentów deklaruje, że weźmie urlop we wszystkie dni robocze, a 24% planuje skorzystać z części dni wolnych. Jednocześnie 25% badanych zamierza pracować przez cały ten okres, a 13% jeszcze nie podjęło decyzji. Z perspektywy pracodawców sytuacja wygląda różnie – 34% firm oferuje skrócony czas pracy zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, podczas gdy w 45% organizacji oba te dni pozostają zwykłymi dniami pracy.
Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku wśród 730 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego).
Źródło: ISBnews