Zarząd Banku Pekao podjął uchwałę określającą kierunkowe propozycje podziału zysku banku za lata 2021-2024. Bank zamierza przeznaczyć na dywidendę rokrocznie od 50 do 75% zysku netto, podał bank w komunikacie.
„Kierunkowe propozycje podziału zysku banku za lata 2021-2024 mogą ulegać zmianie, w tym zarząd banku może rekomendować w poszczególnych latach podział zysku za dany rok w inny sposób niż wskazany powyżej, w szczególności w zależności od:
- rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących podziału zysku lub stanowisk KNF związanych z podziałem zysku,
- wystąpienia istotnej zmiany tempa wzrostu aktywów ważonych ryzykiem,
- istotnego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej oraz sytuacji na rynkach finansowych w Polsce lub na świecie,
- wprowadzenia regulacji mających lub mogących mieć istotny wpływ na adekwatność kapitałową banku lub grupy kapitałowej banku,
- nałożenia na bank dodatkowych buforów kapitałowych” – czytamy w komunikacie.
Kierunkowe propozycje podziału zysku banku za lata 2021-2024 uzyskały w dniu 29 marca 2021 r. pozytywną ocenę rady nadzorczej banku, zaznaczono.
W styczniu br. KNF zaleciła Pekao – podobnie jak innym bankom – wstrzymanie wypłaty dywidendy z zysku w I poł. 2021 roku, w tym także niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz niepodejmowanie – bez konsultacji z nadzorem – działań mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wykupów akcji własnych.
W maju ub. roku akcjonariusze Banku Pekao zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok. Bank wypłacił dywidendę za rok 2018 w kwocie 6,6 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 6,6%.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews