Złoto może ponownie „świecić bardzo mocno” w 2025 roku, nie tylko na samym rynku surowcowym, oceniają analitycy XTB. Zagrożeniem dla złota w kolejnych miesiącach byłby jednak skokowy wzrost inflacji, który wymusiłby zakończenie obniżek stóp procentowych ze strony Fed.
„Dalszy wzrost cen złota w 2025 i w kolejnych latach jest możliwy, natomiast kluczowymi czynnikami odpowiedzialnymi za dalszy możliwy wzrost będą: perspektywy dotyczące stóp procentowych w USA i związana z tym czynnikiem inflacja; popyt na złoto, z wyszczególnieniem popytu inwestycyjnego (w tym ETFów), ze strony banków centralnych i dalsze losy popytu jubilerskiego (patrząc z perspektywy Chin); polityka Trumpa głównie w kontekście sytuacji geopolitycznej na świecie, z wyszczególnieniem konfliktu na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie oraz potencjalnie tym na Tajwanie” – czytamy w raporcie.
Patrząc na zachowanie cen złota w trakcie cykli obniżek stóp procentowych w USA, w perspektywie dwóch lat po pierwszym cięciu, złoto straciło zaledwie raz w analizowanym okresie, po cięciu w 1989 roku. W pozostałych przypadkach złoto zaliczyło średnio 20-proc. wzrost, a ten byłby i tak większy, bez uwzględnienia tego przypadku. Zakładając podobne zachowanie złota do średniej, złoto po dwóch latach od obniżki powinno znaleźć się na poziomie powyżej 3 000 USD. Z drugiej strony średnie zachowanie cen złota w perspektywie jednego roku od pierwszej obniżki zakłada zaledwie 7% wzrostu, co nie dawałoby nawet wyrównania cen złota z rekordami z 2024 roku, podano także.
„Zagrożeniem dla złota w kolejnych miesiącach byłby skokowy wzrost inflacji, który wymusiłby zakończenie obniżek stóp procentowych ze strony Fed. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wzrosty na rynku złota w 2024 roku były motywowane niepewnością geopolityczną. Jeśli nowa administracja byłaby w stanie zakończyć większość konfliktów na świecie, mogłoby to oznaczać mniej premii za ryzyko i doprowadzić do odwrotu na rynku złota. Z drugiej strony wydaje się, że nawet zawieszenie większości konfliktów, wcale nie usunie ryzyka na rynku, a jedynie podtrzyma niepewność wśród globalnych inwestorów. Wobec tego 2025 rok może być ponownie czasem, w którym złoto będzie świecić bardzo mocno nie tylko na samym rynku surowcowym” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews