Nest Bank spodziewa się dalszej poprawy wyników, w tym wzrostu ROE do 20% z 8% w dłuższej perspektywie, poinformował prezes Piotr Kowynia. Bank przygotowuje się też do rozmów z potencjalnymi nowymi właścicielami, kiedy fundusz private equity AnaCap zdecyduje się na wyjście z inwestycji.
„Fundusze private equity nie kupują firm po to, aby żyć z dywidendy, ale po to, aby sprzedać po latach z dużą przebitką. Jesteśmy świadomi, że w pewnym momencie prawdopodobnie będziemy prezentowali bank i rozmawiali z potencjalnymi nowymi właścicielami. Obecnie takie rozmowy się nie toczą. Nie chodzi o to, że nie ma zainteresowania, ale jeszcze nie weszliśmy w taki proces. Jeśli nasz bank miał przez lata nie najlepsze wyniki, a teraz pojawia się solidny rezultat, świadczy to o tym, że transformacja przynosi efekty i są perspektywy dla poprawy wyników w bieżącym roku. Wartość naszego banku wzrośnie, najlepsze dopiero przed nami, moim zdaniem to zaledwie kwestia czasu. Jednak pamiętajmy, że decyzja będzie zależeć od właściciela” – powiedział Kowynia w rozmowie z Business Insider Polska.
Właścicielem banku jest brytyjski fundusz private equity AnaCap, który przejął go od Abrisu w 2015 r.
W ub. tygodniu Nest Bank opublikował wyniki za 2022 r. Grupa zakończyła ub. rok rekordowym zyskiem finansowym: 47,1 mln zł netto i zwiększyła rentowność kapitałów własnych (ROE) do 8,2%.
„Widzimy potencjał do wzrostu [ROE] z obecnych 8% nawet w okolice 20% w dłuższej perspektywie czasu. To cel możliwy przy realizacji obecnej strategii polegającej na umiarkowanym apetycie na ryzyko i pozostaniu jednym z najtańszych banków, które oferują szeroki zakres usług. Zwiększenie ROE ma być możliwe także dzięki zwiększeniu udziału portfela kredytowego kosztem obligacyjnego. Widzimy też potencjał w poprawie rentowności dzięki dalszej poprawie wskaźnika kosztów do dochodów. Chcemy, aby zszedł poniżej 50%, w czym pomoże dalsze wdrażanie nowoczesnej technologii i automatyzacji, także sztucznej inteligencji. Pierwszy krok już zrobiliśmy, przenosząc część operacji do chmury” – wskazał prezes w rozmowie z portalem.
Wskaźnik koszty/przychody (CIR) wyniósł w ub.r. 53% (-5,3 pkt proc. r/r).
Nest Bank jest zależny od funduszu private equity AnaCap, który zarządza funduszami o wartości 2,9 mld euro, pochodzącymi od globalnych inwestorów.
Źródło: ISBnews