Equinor sprzeda PGNiG Upstream Norway – spółce z Grupy Orlen – 19,5% udziałów w koncesjach wydobywczych PL 048E, obejmujących złoże Eirin, oraz PL 1201. Dzięki temu udział Equinor i PNGiG w tych koncesjach na złoże Gina Krog zostanie wyrównany, podała spółka Equinor.
Koncesja wydobywcza PL 1201 została przyznana w tegorocznej edycji konkursu Awards in Predefined Areas (APA). Wszelkie odkrycia na tej koncesji mogą korzystać z infrastruktury Eirin i być powiązane z platformą Gina Krog. Ekonomiczna data wejścia w życie przeniesienia to 1 stycznia 2024 r., a zamknięcie transakcji jest uzależnione od zgody ministerstwa, podano.
„Zbalansowane partnerstwa ułatwią koordynację decyzji przy koncesjach, w celu optymalizacji produkcji i zwiększenia tworzenia wartości z tego obszaru. Wraz z elektryfikacją platformy, rozwój Eirin przedłuży żywotność złoża Gina Krog, które dostarcza gaz do Europy przy niskich emisjach związanych z produkcją i transportem” – powiedziała senior vice president Equinor ds. złóż późnego okresu eksploatacji Camilla Salthe, cytowana w komunikacie.
Plan zagospodarowania i eksploatacji (PDO) dla Eirin został zatwierdzony w styczniu 2024 r., a pole zostanie zagospodarowane jako obiekt podmorski połączony z platformą Gina Krog. Szablon podmorski jest obecnie budowany w Egersund i ma zostać zainstalowany latem 2024 roku, podano także.
Eirin to pole gazowe położone 250 km na zachód od Stavanger. Złoże zostało odkryte w 1978 roku i znajduje się na głębokości około 4000 metrów. Głębokość wody na polu wynosi około 120 metrów. Pole zostanie zagospodarowane jako obiekt podmorski, który zostanie dostosowany i przygotowany jako punkt przyłączeniowy dla przyszłych odkryć na tym obszarze, który może zostać rozszerzony o nowe odwierty. Koncepcja zagospodarowania to podmorski szablon połączony z Gina Krog rurociągiem produkcyjnym i kablem pępowinowym, wskazano.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews