Odsetek pracujących obcokrajowców planujących dalszy rozwój zawodowy w Polsce wzrósł o 4 pkt proc. do 59%, wynika z badania Randstad. 33% badanych nie podjęło decyzji co do dalszych planów.
„Notowane w ostatnim roku trendy migracyjne wpływają na obawy pracodawców z Polski, szczególnie z sektorów, dla których według 48. edycji badania Plany Pracodawców Randstad, poszukiwanie nowych pracowników jest obecnie największym wyzwaniem, czyli budownictwa, produkcji, logistyki i niektórych branży specjalistycznych. Fakt, że w badaniu 'Kierunek Polska’ w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł odsetek respondentów, którzy chcą związać swoją zawodową przyszłość z Polską (z 55% do 59%), może sygnalizować zmniejszenie tych obaw. Częściej taką gotowość zgłaszają osoby z wykształceniem zawodowym oraz obcokrajowcy pracujący dziś w Polsce zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Co trzeci pracownik zagraniczny odpowiada, że jeszcze nie wie, czy chce zostać w naszym kraju na dłużej” – czytamy w raporcie „Kierunek Polska. Pracownicy z zagranicy na polskim rynku pracy”.
Dla 2/3 pracowników z zagranicy najważniejszym czynnikiem, który biorą pod uwagę przy wyborze oferty jest wynagrodzenie, podano także.
„Zdecydowanie częściej wskazują je osoby z wyższym wykształceniem. Jednocześnie jego znaczenie maleje na rzecz innych czynników – w ubiegłorocznej edycji badania wynagrodzenie jako priorytet wskazało 91% respondentów. Pozostałe najważniejsze dla pracowników aspekty – płatny urlop (53% wskazań) i preferowany rodzaj umowy (48%) – zajmują te same miejsca, co przed rokiem, ale odsetek wskazań także się zmniejszył” – czytamy dalej.
Badanie wykazało, że 94% uczestników badania jest zadowolona ze swoich obecnych warunków zatrudnienia.
„Pracodawcy bardziej precyzyjnie odpowiadają na potrzeby i oczekiwania pracowników – nie tylko w kwestii wynagrodzeń, ale także formy zatrudnienia, w tym elastyczności, która umożliwia dominującym w grupie migrantów kobietom opiekę nad dziećmi lub seniorami” – podano w materiale.
Niewystarczająca znajomość języka polskiego to główna przyczyna pracy poniżej kwalifikacji dla co drugiego zagranicznego pracownika, choć odsetek wskazań tej bariery spadł do 50% z 60% rok temu.
„Ponad połowa (56%) obcokrajowców pracujących w Polsce zna język polski na poziomie początkującym lub podstawowym (A1-A2). Najwięcej osób posługujących się językiem polskim na poziomie zaawansowanym lub biegłym znajdziemy wśród najmłodszych pracowników (18-24 lata) oraz osób z wykształceniem wyższym. To jednak wciąż niewiele, bo zaledwie 9% i 5% osób w każdej z tych grup” – wynika z badania.
„Zadowolenie z warunków zatrudnienia, jakie daje Polska i jednoczesna gotowość obcokrajowców do dłuższego pobytu tutaj, to dobra prognoza dla polskich przedsiębiorstw. Warto zauważyć, że więcej niż co czwartego zagranicznego pracownika do zmiany pracy motywuje rozwój, chęć nauki i podnoszenia kwalifikacji, więc jego kompetencje będą coraz wyższe, także jeśli chodzi o znajomość języka, która przychodzi z czasem. To wszystko daje nadzieję, że polskie firmy również w dłuższej perspektywie będą mogły uzupełnić braki kadrowe istniejące w wielu sektorach gospodarki” – podsumowała operational talent solutions director w Randstad Polska Marzena Milinkiewicz, cytowana w materiale.
Druga edycja badania Kierunek Polska. Pracownicy z zagranicy na polskim rynku pracy została zrealizowana za pomocą metody CAWI, kwestionariusza online, wśród 700 respondentów, głównie narodowości ukraińskiej, białoruskiej, gruzińskiej, rosyjskiej i nepalskiej, w systemie ankietowym Opinie Randstad dostarczonym przez agencję badawczą SW Research. Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-27 października 2023 roku.
Źródło: ISBnews